Tényellenőrzés: "Brüsszel" NEM akarja eltörölni a 13. havi nyugdíjat

Tényellenőrzés

  • szerzõ: Lead Stories
Tényellenőrzés: "Brüsszel" NEM akarja eltörölni a 13. havi nyugdíjat Alaptalan

Tényleg el akarja törölni "Brüsszel" a 13. havi nyugdíjat? Nem, ez nem igaz: az Európai Bizottság egyik szóvívője a Lead Stories kérdésére elmondta, hogy az EU egy intézménye sem kérte soha Magyarországot arra, hogy szüntesse meg a 13. havi nyugdíj intézményét. Az Európai Tanács 2022-es országspecifikus ajánlása szerint szükség van a magyar nyugdíjrendszer reformjára, de a 13. havi nyugdíj eltörléséről, sem az ajánlásban, sem az az alapján készült Helyreállítási Tervben, sem a Terv által előírt szakértői jelentésben nincs szó.

Az állítás egy TikTok videóban (archiválva itt) jelent meg 2024. december 4-én a Ripost kormányközeli bulvárlap oldalán a "Kiakadtak az emberek, hogy Brüsszel el akarja törölni a 13. havi nyugdíjat. A kormány azonban nem hagyja magát" címmel. A videó elején a következők hangzanak el:

Kiakadtak a magyarok, Brüsszel el akarja törölni a 13. havi nyugdíjat!

Ezután idős emberek szólalnak meg, akiket valószínűleg "Brüsszel" állítólagos tervéről kérdeztek az utcán. A megkérdezettek egymondatos válaszai kerültek be a videóba, az első három így hangzik:

Ne vegyék el!

Agyvérzést kapnánk!

Menjenek a francba!

Így nézett ki a bejegyzés a TikTokon e cikk megírásakor:

Képernyőkép 2024-12-05 084743.png

(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült: ‎2024. ‎december ‎5., ‎csütörtök ‏‎8:47:43)

Az állítás forrása a kormány jelenleg is zajló nemzeti konzultációja az új gazdaságpolitikáról (archiválva itt). A kérdőív kilencedik kérdése így szól:

Brüsszel azt követeli a magyar kormánytól, hogy szüntesse meg a tizenharmadik havi nyugdíjat.

A kormány Brüsszel követelését elutasítja. A kormány szerint a következő években állandósítani kell a tizenharmadik havi nyugdíjat.

Ön mit gondol erről?

A. Szükség van a tizenharmadik havi nyugdíj állandósítására.

B. Nincs szükség a tizenharmadik havi nyugdíjra.

Az Európai Bizottság egyik szóvivője szerint alaptalan a kérdés. Egy 2024. december 6-án küldött emailben leszögezte, hogy (a Lead Stories fordítása angolról magyarra)

az uniós intézmények egyáltalán nem kérték Magyarországot a 13. havi nyugdíj eltörlésére. A Bizottság elkötelezett a méltányos, megfelelő és fenntartható nyugdíjrendszerek támogatása mellett az egész EU-ban. ... A 13. havi nyugdíj eltörléséről szóló bármilyen döntést kizárólag a magyar kormánynak hozhat.

Az Európai Tanács 2022-ben a Magyarország konvergencia programjáról szóló ajanlásában azt tanácsolja, hogy az ország javítsa a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát úgy, hogy fókuszáljon a jövedelmi egyenlőtlenségek kezelésére (itt archiválva). A dokumentum csak háromszor említi a 13. havi nyugdíjat, mindig mint az állam kiadásait növelő intézkedést. Az eltörléséről nem esik szó.

A Nemzeti Konultáció vélhetően torzít egy olyan javaslatot, amelynek alapja Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve (RRF) (teljes dokumentum letölthető itt, archiválva itt). Az Európai Bizottság és Magyarország 2022-ben együtt állították össze a tervet, melynek célja a gazdasági ellenálló képesség fejlesztése a COVID-járványt követően.

A kiadások csökkentésének másik egyszerű módja a 13. havi nyugdíjjuttatás indexált plafon hozzáadásával történő módosítása. Például a 13. havi nyugdíj minden nyugdíjas számára érvényben maradhat, de ez csak az adott év átlagos nyugdíja alatti juttatásokra vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy ha a várható havi juttatás megegyezik az átlagos nyugdíjjáradék kétszeresével, akkor a bónusz csak a juttatás 50%-a lesz.

A jelentés reformokat javasol, de soha nem beszél a 13. havi nyugdíj eltörléséről.

Ráadásul a Pénzügyminisztérium 2024. szeptember 30-án a Népszava online lap kérdésére elmondta, hogy az ajánlások ellenére nem várható nyugdíjreform (archiválva itt). Szerintük a szakértői javaslat az Európai Bizottság nyomására készült és annak ajánlásaival nem értenek egyet, azokat nem támogatják.

A Lead Stories megkereste a Pénzügyminisztériumot, de a cikk megjelenéséig nem kapott választ.

A Lead Stories további tényellenőrzései az Európai Unióval kapcsolatos állításokról itt találhatóak.

Rólunk

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

A Lead Stories egy tényellenőrző oldal, ami mindig a legfrissebb virális álhírek, félrevezető, megtévesztő vagy pontatlan történetek, videók és képek után kutat.
Talált valamit? Küldje el nekünk!.

A Lead Stories


Legolvasottabb

Legfrissebb

Ossza meg véleményét