A CIKK FRISSÜLT: Nézze meg a lenti frissítéseket.
Emmanuel Macron, francia elnök tényleg felhagyott a Moszkvával szembeni harcias retorikájával és tűzszünetet kért Ukrajnában, mert megrémült Vlagyimir Putyin orosz elnökválasztási győzelmétől? Nem, ez nem igaz: Macron azt mondta, hogy ideiglenes tűzszünet fog kérni Putyintól a 2024. július 26-tól augusztus 11-ig tartó párizsi nyári olimpiai játékok alatt. Kijelentése még az oroszországi választások lezárulta előtt történt.
Az állítás egy TikTok videóban jelent meg 2024. március 18-án a "Macron a választás után már tűzszünetet akar!" felirattal. A posztoló, Szakács István kormánypárti influenszer fiókját már törölték, de a bejegyzéséről készült képernyőkép archiválva elérhető. A videó leírása így szólt:
Megjött Macron esze? Most tűzszünetre szólított fel Ukrajnában, az oroszok egyből reagáltak is
A videóban Szakács arról beszélt, hogy Macron és társai háborúba akarták sodorni a NATO szövetséget Ukrajnában mindaddig, amíg Vlagyimir Putyin nem aratott elsöprő győzelmet a 2024. március 15-től 17-ig tartó orosz elnökválasztáson a szavazatok 87.3 százalékával (itt archiválva). Ezek után Szakács szerint a francia államfő rögtön változtatott a hozzáállásán, tűzszünetet és béketárgyalásokat javasolva a háború elmélyítése helyett.
A bejegyzés így nézett ki a TikTokon e cikk megírásakor:
(Forrás: TikTok képérnyőmentés. Készült 2024. március 21. csütörtök 05:38:56 CET)
Macron az orosz elnökválasztást követően nem változtatott a Putyinnal szembeni álláspontján, amelyen keményített is 2024. február 26-án, amikor annak lehetőségét vetette fel, hogy a nyugati országok katonai csapatokat küldjenek az ukrán frontra, a Reuters beszámolója szerint (archiválva itt). "Semmit sem szabad kizárni. Mindent megteszünk, hogy Oroszország ne nyerjen" - mondta (a Lead Stories fordításában angolról magyarra).
Macron 2024. március 16-án azt nyilatkozta egy ukrán újságírónak, hogy majd felkéri Putyint, hogy hirdessen ideiglenes tűzszünetet Ukrajnában a nyári olimpiai játékok idejére, melyet 2024. július 26-tól augusztus 11-ig tartanak Párizsban, a Reuters külön cikke szerint (archiválva itt). Tolmács segítségével ezt mondta (fordítás):
Ezt kérni fogjuk... Az a rendező ország szerepe, hogy lépést tartson az olimpiai mozgalommal. Ez az üzenet a békéről szól. Követni fogjuk az Olimpiai Bizottság döntését is.
Egy ukrán tévé csatorna 2024. március 16-án sugározta Macron interjúját, a Reuters szerint. Az orosz elnökválasztás pedig csak 2024. március 17-án fejeződött be. Ez megkérdőjelezi azt az állítást, hogy Putyin győzelme megingatta volna Macron nézeteit a tűzszünet bevezetéséről.
Putyin 2024. március 18-án válaszolt Macron javaslatára a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint (archiválva itt). Azt mondta (fordítás):
Készen állunk minden javaslatot megfontolni, de mindig, minden körülmények között a nemzeti érdekek és a csatatéren kialakult helyzet vezérelnek bennünket... Korábban is elmondtam, és még egyszer elmondom, hogy a béketárgyalásokat támogatjuk, de ezeket nem szabad megszervezni csak azért, mert ellenfelünknek kifogy a lőszere.
Ősi hagyomány, hogy a harcias felek tűzszünetet hirdetnek az Olimpia alatt, a Nemzeti Olimpiai Bizottság (NOB) honlapján olvasható cikk szerint (archiválva itt). Az ókori görög királyok, akik szinte mindig háborúban álltak egymással, az i.e. 9. században abban állapodtak meg, hogy ideiglenesen leteszik a fegyvereket a játékok idejére annak érdekében, hogy azokon a versenyzők és a nézők biztonságban tudjanak részt venni. Ez a tradíció az "Olimpiai fegyverszünet" néven vált ismertté. A Bizottság hozzátette (fordítás):
Figyelembe véve azt az új politikai valóságot, amelyben a sport és az olimpiai játékok léteznek, az 1990-es években a NOB úgy döntött, hogy újraéleszti az olimpiai fegyverszünet koncepcióját azzal a céllal, hogy amennyire csak lehetséges megvédje az olimpiai játékok érdekeit.
Macron javaslata azért lehet érdekes a Fideszt támogató influenszerek számára, mert Orbán Viktor tűzszünetet sürget a háború kitörése óta. 2023. március 31-ején a fideszes országgyűlési képviselők elfogadták az ügynevezett "békepárti határozatot" (archiválva itt), amiben ez áll:
Kifejezzük elkötelezettségünket a béke mellett. Azt várjuk el a nemzetközi közösség minden tagjától, hogy a mielőbbi béke érdekében lépjenek fel, és kerüljék azokat a lépéseket, amelyek a háború kiterjedésével járnak.
FRISSÍTÉS 2024. augusztus 14-én: Se Oroszország, se Ukrajna nem egyezett bele Macron javaslatába (archiválva itt és itt). 2024. augusztus 6-án az ukrán hadsereg áttört a határon Oroszország Kurszk régiójába, ez volt a II. világháború óta a legnagyobb külföldi behatolás Oroszországba, a Reuters beszámolója szerint (archiválva itt).
Frissítések:
-
2024-08-19T10:51:59Z 2024-08-19T10:51:59Z 2024. augusztus 14-én: Információ Ukrajna Oroszországba való behatolásáról.