A CIKK FRISSÜLT: Nézze meg a lenti frissítéseket.
Ukrajna megszállással fenyegette Magyarországot? Nem, ez nem igaz: a megszállás gondolatát egy politikai kommentátor vetette fel, akinek nincs semmilyen döntéshozói pozíciója.
Az állítás egy TikTok videóban (archiválva itt) jelent meg 2024. március 2-án. A videón az Origo kormánypárti híroldal egyik cikkének címéről és első bekezdéséről készült képernyőmentés látható:
Itt az Ukrán fenyegetés: megszállják Magyarországot
Hazánkat fenyegették meg az ukránok. A támadásról szóló tervről a tévében beszéltek, nem is akárki, az Elnöki Iroda egyik munkatársa.
Később a videóban ezek a feliratok jelennek meg:
Ukrajna meg akarja szállni Magyarországot❗
Ha elveszítik a háborút, akkor a visszavonuló egymilliós sereggel akarnak elfoglalni maguknak egy országot
Mondjunk nemet minden segélyre, ami az ukránoknak menne❗
Így nézett ki a videó a TikTokon e cikk megírásakor:
(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült: 2024. március 14., csütörtök 19:12:52 2024 CET)
Az állítás forrása egy Jevhen Dikij ukrán háborús veteránnal és politikai elemzővel készült interjú, amely az Espreso.tv ukrán hírportál YouTube-csatornáján 2024. február 24-én jelent meg. A TikTok videóban használt képernyőfotó az Origo.hu által közölt cikkből származik, amely majdnem egy héttel az Espreso interjú után került publikálásra (archiválva itt). A cikk szerint Dikij azt javasolta, hogy abban az esetben ha Ukrajna elveszíti a háborút Oroszország ellen, akkor Magyarországot kellene elfoglalnia, hogy 20 millió ukrán menekültet el tudjon szállásolni.
Dikij nem az ukrán kormány vagy az ukrán állampolgárok képviselője, az Origo cikkével ellentétben semmi sem utal arra, hogy az elnöki hivatalban töltene be tisztséget. Az ukrán férfi tudósként ismert és a Nemzeti Antarktiszi Tudományos Központ igazgatójaként dolgozik (archiválva itt). Dikij a médiában gyakran szólal meg az orosz-ukrán háborúval és más politikai kérdésekkel kapcsolatban. Az Unian ukrán hírügynökség egy 2024 januárjában megjelent cikkében "katonai megfigyelőként és a terrorellenes művelet veteránjaként" mutatta be (a Google Translate fordítása ukránról magyarra, itt archiválva).
Semmi nem utal arra, hogy az ukrán kormány támadást fontolgatna Magyarország ellen, amely a NATO és az Európai Unió tagja.
A videót közzétevő @a.magyar.patriota TikTok csatorna kezelője "jobboldali véleményvezérnek" és a Fideszt és kormányt támogató Megafon közösségi média tartalom gyártó csoport tagjának adja ki magát, hogy hamis információkkal vezesse félre a Fidesz-szimpatizáns közösségi média felhasználókat (archiválva itt). A 2024-es európai parlamenti választások napján, június 9-én azt próbálta elhitetni a Fidesz-szavazókkal, hogy a választást a kánikula miatt elhalasztották. A Lead Stories megcáfolta az állítást.
Frissítések:
-
2024-08-14T10:20:35Z 2024-08-14T10:20:35Z Frissítés 2024. augusztus 12.: További információ a bejegyzést posztoló felhasználóról.