Tényellenőrzés: Ezen a fotón Orbán Viktor NEM egy privatizációs szerződést ír alá 1989-ben

Tényellenőrzés

  • szerzõ: Lead Stories
Tényellenőrzés: Ezen a fotón Orbán Viktor NEM egy privatizációs szerződést ír alá 1989-ben Bush találkozó

Orbán Viktor tényleg aláírt egy privatizációs szerződést egy rózsadombi villában 1989-ben? Nem, ez nem igaz: az állításhoz mellékelt fotó George H.W. Bush akkori amerikai elnök és a magyar ellenzéki pártok 1989-es találkozóján készült.

Az állítás egy videóban (archiválva itt) jelent meg a TikTok-on 2024. március 25-én a következő felirattal:

friss információ!!! kaptam egy képet, ez a kép 1989 be készült, egy rózsadombi villába ,ott ül Orbán Viktor,és aláírja ő is,hogy átmentik 1990 utánn a magyarországi teljes gyáripart, ingó és ingatlan vagyonát, tehát az úgynevezett "rendszer váltás" utánn az első törvény a privatizációs törvény lesz, ezért is kapta meg Orbán a fidesz székházat amit 1990 be eladott 2 milliárdért a pénz szőrén szálán eltűnt

Így nézett ki a videó a TikTokon e cikk megírásakor:

(Forrás: TikTok képernyőkép. Készült: 2024. március 26., kedd 19:39:43 CET)

Az 1989. július 12-én, Budapesten készült fotó az MTI archívumában elérhető (archiválva itt). A képen George H. W. Bush, az Egyesült Államok elnöke látható az új magyar politikai pártok képviselőivel. Középen Bush ül, jobbról a harmadik Orbán Viktor fehér öltönyben. A fotó a budapesti Zugligetben, az amerikai nagykövetség rezidenciáján készült, az MTI leírása szerint.

Az ülést követő sajtótájékoztatóról készült híradó még mindig elérhető a Nemzeti Audiovizuális Archívumban. Senki sem említi a privatizációs megállapodásokat. A riporter összefoglalója szerint Orbán a sajtónak elmondta, hogy biztosították Busht arról, hogy ha az ellenzéki pártok megnyerik a szabad választásokat, akkor külpolitikájuk nyitottabb lesz, és az amerikai-magyar kapcsolatok jobban fognak működni (lásd az adást 1:58-nál).

Bush volt az első amerikai elnök, aki elnöksége alatt ellátogatott Magyarországra (archiválva itt). Két napot töltött feleségével, Barbarával és a kabinet tagjaival Magyarországon 1989 júliusában, a magyar rendszerváltás kellős közepén, közvetlenül a közel 50 éves kommunista rendszer utáni első szabad választások előtt.

A fotó 35 éves, és nincs különösebb oka annak, hogy újra felbukkant, azon kívül, hogy Orbán jelenleg Magyarország miniszterelnöke. A beégetett TikTok-címke szerint a videót eredetileg a @az.igazi.keszthhelyi fiók tette közzé, amely már nem elérhető a platformon. A fiók korábban félrevezető állításokat terjesztett Orbánról és családjáról, amelyeket a Lead Stories cáfolt.

Rólunk

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

A Lead Stories egy tényellenőrző oldal, ami mindig a legfrissebb virális álhírek, félrevezető, megtévesztő vagy pontatlan történetek, videók és képek után kutat.
Talált valamit? Küldje el nekünk!.

A Lead Stories


Legolvasottabb

Legfrissebb

Ossza meg véleményét