Tényellenőrzés: A Világgazdasági Fórum NEM akarja betiltani a városi kiskerteket

Tényellenőrzés

  • szerzõ: Lead Stories

A CIKK FRISSÜLT: Nézze meg a lenti frissítéseket.

Tényellenőrzés: A Világgazdasági Fórum NEM akarja betiltani a városi kiskerteket Megcáfolva

A Világgazdasági Fórum tényleg azt követeli, hogy a kormányok tiltsák meg az embereknek, hogy a saját kertjükben termesszenek zöldséget és gyümölcsöt, mivel a kerteknek túl nagy a karbonlábnyoma? Nem, ez nem igaz: az állítás forrása egy nemzetközi tanulmány, amelynek semmi köze a Fórumhoz.

Az állítás egy TikTok videóban jelent meg (archiválva itt) 2024. március 4-én, az "A Világgazdasági Fórum (WEF) szerint, túl nagy karbonlábnyomot hagyunk magunk után, ha zöldséget termesztünk otthon, a kertben" felirattal. A leírásban a következők olvashatók:

A Világgazdasági Fórum szerint, túl nagy karbonlábnyomot hagyunk magunk után ha zöldséget termesztünk otthon a kertben. Egy tanulmány szerint, ezért a szervezet most azt követeli, hogy a kormányok tiltsák meg az embereknek, hogy a saját kertjükben zöldséget, gyümölcsöt termesszenek, hogy így mentsék meg a bolygót a globális felmelegedéstől.

Így nézett ki a videó a TikTokon e cikk megírásakor:

(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült: 2024. március 12., kedd 19:37:55 CET)

A videót a napitema.com oldal TikTok csatornája tette közzé, a videó leírásában idézett cikk megtalálható az oldalon (archiválva itt). A cikk egy a Slay News (Gyilkos Hírek) amerikai weboldalon 2024. március 1-én megjelent írást (archiválva itt) szemléz. A tengerentúli oldal félrevezető állításait a Lead Stories már többször megcáfolta.

A Slay News cikke azt állította, hogy a WEF "felszólítja a kormányokat, hogy tiltsák meg a nagyközönség számára, hogy otthon termesszenek élelmiszert, azzal érvelve, hogy 'klímaváltozást' okoznak." (A Lead Stories fordításában angolról magyarra). Az állítást a Nature Cities folyóiratban megjelent tanulmányra alapozzák.

Az amerikai Nature tekintélyes tudományos magazin Nature Cities című online folyóiratában 2024 januárjában tényleg megjelent egy városi kiskertekkel foglalkozó tanulmány "A városi és a hagyományos mezőgazdaság szénlábnyomának összehasonlítása " címmel (fordítás, itt archiválva). A nemzetközi tanulmány megállapítja, hogy a városi kertekben előállított élelmiszerek szénlábnyoma hatszor nagyobb, mint a konvencionális mezőgazdaságból származó termékeké és a városi mezőgazdaságot gondosan meg kell tervezni ahhoz, hogy éghajlati előnyökkel járjon.

A tanulmány felsorolja a kutatás nemzetközi támogatóit, melyek európai és amerikai tudományos alapok, de a Világgazdasági Fórum (WEF) nem szerepel a listán. A tanulmány nem jelent meg a WEF honlapján (archiválva itt) és a kutatás vezetőjének a neve sem jelenik meg a honlapon 2024. augusztus 15-én indított keresésben (archiválva itt). Valójában a Fórum oldalán a városi mezőgazdaságot támogató cikkek kaptak helyet (archiválva itt).

A WEF kommunikációs csapata a Lead Stories e-mailben feltett kérdéseire így válaszolt 2024. március 7-én (fordítás):

A Világgazdasági Fórum nem támogat semmilyen olyan irányelvet, amely azt szorgalmazza, hogy tiltsák meg az embereknek, hogy saját kertjeikben gyümölcsöt és zöldséget termesszenek. Továbbá nem támogatjuk azt sem, hogy a kormányok világszerte tilalmat vezessenek be az ilyen mezőgazdasági gyakorlatot saját ingatlanukon folytató magánszemélyek számára. Ami a [Nature Citiesben] megjelent tanulmányt illeti, bár az értékes betekintést nyújt a városi mezőgazdaság éghajlati hatásaiba, a Világgazdasági Fórum közvetlenül nem támogatta és nem értékelte.

A Slay News cikke összeköti a Nature Citiesben megjelent tanulmányt a Világgazdasági Fórummal azzal érvelve, hogy a WEF finanszírozza az amerikai Michigani Egyetem tudósait, akik részt vettek a kutatásban. A "WEF" tényleg ösztöndíjat ajánl fel a Michigani Egyetem környezet és fenntarthatóság tanszék diákjainak (itt archiválva) - de ebben az esetben a "WEF" az amerikai Water Environment Federation (Vízi Környezetvédelmi Szövetség) rövidítése, nem a Világgazdasági Fórumé.

Egy Lead Storiesnak 2024. augusztus 26-án küldött emailben a tanszék szóvivője megerősítette, hogy:

Sem a tanulmányt, sem a kutatókat nem a Világgazdasági Fórum finanszírozza.

A Lead Stories által 2024. augusztus 15-én indított Google keresés a "University of Michigan" ("Michigani Egyetem") "Environment and Sustainability" ("Környezet és Fenntarthatóság") és "World Economic Forum" ("Világgazdasági Fórum") kulcsszavakat felhasználva nem talált nyomot arra, hogy a WEF bármilyen pénzügyi kapcsolatban áll a Michigan Egyetem tanszékével (itt archiválva).

Frissítések:

  • 2024-08-26T10:12:19Z 2024-08-26T10:12:19Z
    2024. augusztus 15.: Új információk a kutatásról és a városi mezőgazdaságról. 2024. augusztus 26.: A Michigani Egyetem válasza hozzáadva.

Rólunk

International Fact-Checking Organization Meta Third-Party Fact Checker

A Lead Stories egy tényellenőrző oldal, ami mindig a legfrissebb virális álhírek, félrevezető, megtévesztő vagy pontatlan történetek, videók és képek után kutat.
Talált valamit? Küldje el nekünk!.

A Lead Stories


Legolvasottabb

Legfrissebb

Ossza meg véleményét