Tényleg évi 1 millió migráns Európába telepítése a célja az EU új migrációs és menekültügyi paktumának? Nem, ez nem igaz: a törvénycsomagban nem szerepel ilyen kvóta, amit az egyik jelentéstevő európa parlamenti képviselő titkársága meg is erősített a Lead Stories-nak.
Az állítás egy videóban (archiválva itt) jelent meg a TikTokon 2024. április 12-én a "Rossz hír Európának..." címmel. Az alkotó Deák Dániel, a kormányzó Fidesz pártot támogató közösségi média tartalmakat gyártó Megafon Központ partnere. Az első mondata így hangzik:
Szintet lépett a brüsszeli balos migrációs őrület, megszavazták ugyanis azt a paktumot, amely szerint évente egymillió migránst telepítenének Európába.
Így nézett ki a videó a cikk megírásának időpontjában:
(Forrás: TikTok képernyőfotó. Készült: 2024. május 23. kedd 18:26:26 CET)
A migrációs és menekültügyi paktumnak nem célja, hogy évente 1 millió migráns érkezzen az EU-ba. Ezt Fabienne Keller európa parlamenti képviselő nevében az asszisztense, Cedric Bourlier magyarázta el a Lead Stories-nak két külön e-mailben 2024. április 29-én és május 21-én. A francia Keller a Renew Europe európa parlamenti csoport képviselője és a 2019-2024 közötti európai parlamenti ciklusban az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság (LIBE) tagja. Jelentéstevőként dolgozott a törvénycsomagon, ő felelt a közös menekültügyi rendszer és a határon folyó eljárások kidolgozásáért.
Bourlier szerint az 1 milliós kvótát tartalmazó állítás nagyon félrevezető módja a Paktum bemutatásának, ugyanis az nem az EU-ba beengedett migránsok kvótájáról szól, lényege a szolidaritási mechanizmus melynek célja az EU-ba érkező menedékkérők terheinek megosztása a 27 tagállam között. Kiemelte, hogy a munkaerő migráció - melynek szabályozása tagállami hatáskör - nem tartozik a Paktum hatályába. Hozzátette (a Lead Stories fordítása angolról magyarra):
E pont tisztázása érdekében érdemes emlékeztetni arra, hogy a Paktum csak a menedékkérőkre vonatkozik. A menedékkérők általában azért érkeznek az EU-ba, mert hazájukból háború vagy erőszak elől menekülnek. Ezért az EU nem döntheti el, hogy hány menedékkérőt fogad be a területére. Jogi és nemzetközi kötelezettsége, hogy minden menedékkérelmet megvizsgáljon.
Kik is azok a jelentéstevők, franciául rapporteur-ök? Az Európai Parlament egyik magyar nyelvű kiadványa szerint ők azok az EP képviselők, akiket a többi képviselő azért választ meg, hogy gondját viseljék egy jogszabálytervezetnek, amin valamelyik parlamenti szakbizottság dolgozik:
A jelentéstevő fő feladata, hogy elemezze a projektet, egyeztessen az adott terület szakértőivel és az érintettekkel, megvitassa a kérdést a szakbizottság többi tagjával, illetve javaslatot tegyen a követendő politikai irányvonalra.
Valójában az EU-ba irányuló éves legális migráció sokkal magasabb, mint 1 millió: az Európai Bizottság adatai szerint 2022-ben több, mint 3,4 millió ember kapott először letelepedési engedélyt az EU-ban, míg az Unióba irányuló nettó 4,25 millió fő vándorolt be (itt archiválva).
A TikTok videóban szereplő állítás Ylva Johansson belügyekért felelős európai biztos nyilatkozatából (archiválva itt) származhat, amit Deák félrevezető módon összekötött a migrációs paktummal. Johansson 2024 januárjában Athénban azt mondta, hogy "a legális migrációnak évente többé-kevésbé egymillióval kellene növekednie", hogy pótolni lehessen az Unió zsugorodó munkaerőállományát.
A paktumhoz tartozó tíz jogalkotási aktust az Európai Tanács 2024 május 14-én hagyta jóvá (archiválva itt). Magyarország képviselője egyik szabályozást vagy direktívát sem szavazta meg (archiválva itt). A szabályozások 2024 június 11-én léptek életbe és a tagállamoknak 2026 júniusáig kell bevezetniük az új rendszert.
Más, a Paktumról szóló félrevezető információk is keringenek az interneten. A szintén Megafon-influenszer Déri Stefi egy 2024. április 22-én, a TikTokon megjelent videójában (archiválva itt) azt állította, hogy az új migrációs paktum kötelező befogadásra kényszeríti a tagállamokat és migránsgettókat hoznának létre Magyarországon.
Így nézett ki Déri Stefi videója a cikk megírásakor: