Tényellenőrzés: A Világgazdasági Fórum NEM javasolja, hogy a szegények csak virtuális valóság szemüveggel utazhassanak

Tényellenőrzés

  • szerzõ: Lead Stories
Tényellenőrzés: A Világgazdasági Fórum NEM javasolja, hogy a szegények csak virtuális valóság szemüveggel utazhassanak Nem támogatja

A Világgazdasági Fórum (WEF) tényleg azt javasolja, hogy a szegényebb emberek a jövőben csak virtuális valóság (VR) szemüvegekkel láthassák a világot, miközben a szervezet prominensei magánrepülőgéppel utazgatnak mindenhova? Nem, ez nem igaz: az állítás egy kérdést torzít, amely a WEF egyik panelbeszélgetésen hangzott el 2022-ben. A kérdező nem képviselte a WEF-et és nem is támogatta az ötlet bevezetését.

Az állítás egy TikTok videóban jelent meg (itt archiválva) 2024. október 18-án a "NEKED VAN MAGÁNGÉPED?" felirat alatt. A felvételen Filep Dávidot láthatjuk, aki "a kopasz oszt" fedőnevet viseli a kormányzó Fidesz párt támogatására közösségi médiatartalmakat készítő Megafon Központnál. Filep a következőt mondja:

Tudni akarod, mi a terv ezekkel a VR szemüvegekkel? A Világgazdasági Fórumon elárulták!

Ezután egy angolul beszélő férfi jelenik meg egy színpadon, a WEF logója a háttérben látható. A videón olvasható magyar feliratok így fordítják a szavait:

Lesznek gazdag emberek, akik utazni fognak és lesznek szegényebb emberek, akik majd használhatnak VR szemüveget vagy más készüléket, hogy "elutazzanak" ugyanoda, de a kanapéjukon ülve.

Filep kommentál:

Jól hallottad! A globalisták majd utazgatnak, te meg nézd csak otthon a tengerpartot a szemüvegeden keresztül! ... A lényeg, hogy a végén pont úgy élj, mint a tyúkjuk az ólban... Nem furcsa, hogy olyan emberek szabályozzák, hogy mivel, hogyan és mennyit közlekedj, akik évtizedek óta mindenhova magángéppel járnak?

A bejegyzés így nézett ki a TikTokon e cikk megírásakor:

Screen Shot 2024-10-17 at 10.43.09.png

(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült 2024. október 17. csütörtök 10:43:09 CET)

A férfi, aki a virtuális valóság szemüveggel való utazásról beszél nem a WEF képviselője, hanem Andrew Ross Sorkin, a The New York Times publicistája. Sorkin moderátorként működött közre a "Shaping a Shared Future: Making the Metaverse" című panelbeszélgetésen (a Lead Stories fordításában angolról "Közös jövő alakítása: a Metaverzum létrehozása"), amelyre 2022. május 25-én került sor a WEF éves találkozóján a svájci Davosban.

Sorkin nem javasolta, hogy a szegényebb emberek csak virtuális valóság szemüveggel utazgassanak, hanem azt kérdezte, hogy ez-e az egyik lehetőség, amit az úgynevezett Metaverzum virtuális világ hozhat a jövőben. Hangsúlyozta, hogy nem értett egyet a felvetéssel, ahogy a beszélgetésről készült videón 26:17-től hallható (fordítás):

Úgy gondolom, hogy a Metaverzum egyik nagy lehetősége az oktatással kapcsolatos kérdésekben rejlik, és végső soron megoldhatja az egyenlőtlenség problémáit. De tegnap este beszéltem egy fickóval, aki egy nagyon meggyőző érvet hozott fel. Azt hiszem, személy szerint nem értettem egyet vele, de lenyűgözött. És azt mondta: "Nézd, lesznek olyan tehetős emberek, akik utazni fognak, és lesznek olyan emberek, talán kevésbé jómódúak, akik valóban képesek lesznek használni egy Oculust vagy egy Magic Leap-et vagy valamilyen más eszközt, hogy ugyanarra a helyre utazzanak, de a saját kanapéjukról." De sok szempontból ez még nagyobb távolságot teremt a két ember között, pszichológiailag, és úgy gondolom, hogy ezt a közösségi média esetében már megtapasztaltuk. Sok szempontból közelebb hozta az embereket... de valójában létrehozta ezt a figyelemre méltó megosztottságot, mert - ez még jobban látható, a megosztottság, valójában.

A panelbeszélgetés egyik résztvevője, Omar Sultan Al Olama, az Egyesült Arab Emírségek mesterséges intelligenciáért felelős államminisztere válaszában szintén kiemelte, hogy a VR technológia nem szabad, hogy két külön világot teremtsen a gazdagoknak és a szegényeknek (lásd a videót 29:27-nél, fordítás):

Sokkal több megértés is beépíthető a Metaverzumba. Vannak emberek az Egyesült Államokban, Kínában, Indiában és sok országban, akik soha életükben nem utaztak. És soha nem tapasztaltak meg egy arab országot, egy afrikai országot, egy ázsiait. És bizonyos szinten ott van a tudatlanság. Azt hiszem, a Metaverzumban elmehetsz és lakhatsz a házukban... és láthatod a kultúrájukat, és sokkal megértőbb lehetsz. Szóval ezek a pozitívumok. Vannak olyan dolgok is, amelyeket kezelni kell... Hogyan biztosíthatjuk, hogy ez ne egy "van és nincs" jövővé váljon, hanem olyan jövővé, mint az internet, ahol mindenki felszállhat a fedélzetre, és részesülhet a Metaverzum pozitív hatásaiból az elejétől?

Fontos megemlíteni, hogy ez a panelbeszélgetés 2022 májusában történt, amikor a COVID-19 pandémiával kapcsolatos utazási korlátozások még érvényben voltak (archiválva itt).

A Lead Stories 2024. október 17-én keresést végzett a "Metaverse" kulcsszóra a WEF honlapján (itt archiválva). Ez nem hozott semmiféle eredményt, amely a szegények utazási korlátozásaira utal. Sőt, a szervezet egyik kezdeményezése, "Defining and Building the Metaverse" ("A metaverzum meghatározása és felépítése," itt archiválva) egy "gazdaságilag életképes, átjárható, biztonságos és befogadó metaverzum" létrehozására törekszik.

A Lead Stories megkereste a WEF-et és frissíteni fogja ezt a cikket, ha válaszolnak.

A Lead Stories már több tényellenőrzést publikált a WEF-fel kapcsolatban, melyek itt olvashatóak.

Rólunk

International Fact-Checking Organization Meta Third-Party Fact Checker

A Lead Stories egy tényellenőrző oldal, ami mindig a legfrissebb virális álhírek, félrevezető, megtévesztő vagy pontatlan történetek, videók és képek után kutat.
Talált valamit? Küldje el nekünk!.

A Lead Stories


Legolvasottabb

Legfrissebb

Ossza meg véleményét