Tényellenőrzés: NEM CSAK azért függesztettek fel egy szerb dzsúdóst, mert keresztet vetett a 2024-es párizsi olimpián

Tényellenőrzés

  • szerzõ: Lead Stories
Tényellenőrzés: NEM CSAK azért függesztettek fel egy szerb dzsúdóst, mert keresztet vetett a 2024-es párizsi olimpián Több vétség

Tényleg öt hónapra felfüggesztettek egy szerb dzsúdóst csak azért, mert a párizsi olimpián keresztet vetett? Nem, ez nem igaz: a szerb Nemanja Majdovot valóban felfüggesztette a Nemzetközi Judo Szövetségtől (IJF) három vétség miatt, a dzsúdó tiszteletére vonatkozó szabályainak megsértésével kapcsolatban. Az, hogy a játéktérre lépve egyértelmű vallási jelet mutatott csak egy volt a három közül.

Az állítás egy TikTok videóban jelent meg (archiválva itt) 2024. október 7-én a "Keresztet vetett az olimpián, eltiltották a versenyzéstől a szerb dzsúdóst! Nemanja Majdov nem harapott, nem ütött, sportszerűtlen sem volt, csak keresztet vetett" felirattal. A videóban Szarvas Szilveszter, a magyar kormányt támogató Megafon Központ partnere beszél:

5 hónapra felfüggesztettek egy szerb dzsúdóst, mert a párizsi olimpián keresztet mert vetni. Nemanja Majdov nem harapott, nem ütött, sportszerűtlen sem volt, szimplán keresztény emberként keresztet vetett a meccsei előtt. A Nemzetközi Judo Szövetség emiatt öt hónapra felfüggesztette versenyzői engedélyét, mondván Majdov megsértette a vallási kódexüket.

Így nézett ki a videó e cikk megírásakor:

(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült: ‎2024. ‎október ‎8., ‎kedd, ‏‎9:46:57 CET)

A Szerbia színeiben versenyző európa- és világbajnok cselgáncsos Nemanja Majdov a görög Theodoros Tselidistől kikapott a párizsi olimpián, 2024 július 31-én. Majdov az IJF döntése (archiválva itt) szerint közvetlenül a mérkőzés előtt és után a szervezet etikai kódexét és a sport és szervezeti szabályzatát is megsértette ezért 140 napra felfüggesztették. Az esetről készült jelentés azzal vádolja Majdovot, hogy (a Lead Stories fordítása angolról magyarra):

A sportoló egyértelmű vallási jelet mutatott, amikor belépett a játéktérre a 16. fordulóban (...) Ráadásul a verseny végén a sportoló nem volt hajlandó meghajolni az ellenfél előtt, és nem tudta kontrollálni az érzelmeit. A tatamiról [tornaszőnyeg] távozva elkezdte levenni az öltözékét.

A vallási jel használatát, így a kereszt vetést is, az IJF etikai kódexének 3. cikke tiltja a "Tisztelet mások felé" alcím alatt (fordítás, archiválva itt):

Ne mutasson semmilyen tárgyat, jelet, vallási vagy bármilyen hivalkodó formájú mozdulatot a küzdelem előtt, alatt vagy után vagy a hivatalos szertartások alatt.

És ugyanúgy a kódex harmadik cikke rendelkezik arról, hogy a küzdelem előtti és utáni meghajlások ceremóniáját lelkiismeretesen be kell tartani. A cselgáncs szövetség sport és szervezeti szabályzata (archiválva itt) rendelkezik arról, hogy meddig kell viselni a "judogit," azaz a kabátból, nadrágból és övből álló gyakorló öltözéket (fordítás):

A sportolóknak a judogit megfelelően viselve kell belépniük és elhagyniuk a játékteret. A judogi vagy az öv bármely részét nem szabad levenni, illetve ruhadarabokat vagy kiegészítőket (sapkát, napszemüveget stb.) nem szabad hozzáadni, amíg a sportoló el nem hagyta a játékteret és a vegyes zónát.

Az IJF jelentése szerint nem ez az első alkalom, hogy Majdov megsértette a vallási jelzésekre vonatkozó szabályzatukat. Már 2018-ban és 2022-ben is kapott figyelmeztető levelet ugyanilyen vétség miatt. A dokumentum a sportoló válaszlevelét is tartalmazza, melyben elismeri, hogy többször is keresztet vetett a mérkőzés előtt, de kiemeli, hogy ezzel nem szeretett volna provokálni senkit és leírja, hogy vallásos és erősen hívő környezetben nőtt fel. Hozzátette, hogy az Olimpia nyitó ceremóniája "idegesítő" volt a keresztények számára, azt "sátánistának" és "fékevesztettnek" tartja. A szerb sportoló egy rövidebb, de hasonló tartalmú posztot tett közzé a Facebook oldalán 2024. szeptember 15-én (itt archiválva).

Nem ő az egyetlen, akit vallásos megnyilvánulások miatt büntetett meg az IJF. A georgiai Lasha Bekauri ugyanaznap, 2024. július 31-én használt vallási jelzést a párizsi olimpia egyik mérkőzése előtt. Őt a szövetség 325 euró megfizetésére kötelezte.

A közelmúltban a legsúlyosabb felfüggesztést az algériai Fethi Nourine és edzője Amar Benikhlef kapta, akik 2021-ben a tokiói olimpia alatt, mert azt nyilatkozták, hogy nem hajlandóak küzdeni egy izraeli versenyző ellen. Az IJF 10 éves felfüggesztésre ítélte őket, mert a "a két algériai cselgáncsos rosszindulatú szándékkal tiltakozásra és politikai és vallási propagandára használta fel az olimpiai játékokat."

A Lead Stories már több tényellenőrzést publikált a párizsi olimpiával kapcsolatos hamis állításokról, melyek olvashatóak itt.

Rólunk

International Fact-Checking Organization Meta Third-Party Fact Checker

A Lead Stories egy tényellenőrző oldal, ami mindig a legfrissebb virális álhírek, félrevezető, megtévesztő vagy pontatlan történetek, videók és képek után kutat.
Talált valamit? Küldje el nekünk!.

A Lead Stories


Legolvasottabb

Legfrissebb

Ossza meg véleményét