Magyar Péter európai parlamenti képviselő tényleg azt nyilatkozta, hogy támogatja az azonos nemű párok örökbefogadáshoz való jogát Magyarországon? Nem, ez nem igaz: Magyar egy interjúban azt mondta, hogy azt szeretné, hogy legyen széleskörű társadalmi vita a kérdésről. Hozzátette, hogy véleménye szerint egy gyermeknek jobb élete lehet két azonos nemű szülővel, mint egy szeretetmentes gyermekotthonban, de hangsúlyozta, hogy ezt ő nem döntheti el.
Az állítás egy TikTok videóban jelent meg (archiválva itt) 2024. november 27-én. Az alkotó Deák Dániel, a kormányzó Fidesz pártot támogató közösségi média tartalmakat gyártó Megafon Központ partnere. A videó elején Deák arról beszél, hogy valójában a német Manfred Weber - az Európai Néppárt frakcióvezetője az Európai Parlamentben - irányítja Magyar Péter Tisztelet és Szabadság (TISZA) pártjának a munkáját, a magyar érdekek rovására. Hozzáteszi:
Az sem okoz meglepetést, hogy Magyar Péter kiállt az azonos nemű párok örökbefogadása mellett. A TISZA párt szépen beállt a sorba: háborúpárti és támogatja a gender-propagandát. Egyre jobban látszik tehát, hogy ki valójában Magyar Péter: egy brüsszeli báb, akit csak a hatalom megszerzése érdekel.
A videóban egy a kormányközeli Mandiner.hu-n 2024. november 22-én publikált cím jelenik meg (archiválva itt), mely így szól:
Magyar Péter a második opcióra szavazna: azonos nemű szülők is fogadhassanak örökbe gyermeket!
A bejegyzés így nézett ki a TikTokon e cikk megírásakor:
(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült: 2025. január 14., kedd 13:18:01 CET)
Ahogy arról maga a Mandiner cikke is beszámol, Magyar nem mondta, hogy támogatja, hogy az azonos nemű házastársak gyermeket fogadhassanak örökbe. Egy a 444.hu-nak adott videós interjúban, mely 2022 novemberében jelent meg, Magyar így válaszolt a riporter örökbefogadással kapcsolatos kérdésére (lásd a YouTube videó 11:19-nél):
Az én személyes állaspontom, hogy ha mi jövünk - már pedig jönni fogunk sok millió magyar ember támogatásával, hogy ha nem rontjuk el - akkor mindenki úgy él, ahogy szeretne, és azt szeret, és úgy, ahogy szeretné, egészen addig, amíg ebben ez nem sért jogszabályt vagy másokat. Az, hogy ebbe mi fér bele, szerintem ez egy társadalmi kérdés. Szóval vannak kérdések, mint az eutanázia, azonos nemű pároknak az örökbefogadása - nem akarom a kettőt összehasonlítani, félreértés ne essék - amiket érdemes megvitatni, mert megosztóak a társadalomban, ugyanakkor egy jogos igény lehet egyik oldalról vagy másik oldalról.
És ha azt kérdezi tőlem, hogy egy gyerek hol van jobb helyen - egy negyven fős átmeneti befogadó állomáson, ahol soha senki nem mesél neki esténként, vagy senkitől nem kap megértést, nem hallgatja meg, vagy egy azonos nemű párnál - akkor biztosan azt mondom, hogy a második. De nem Magyar Péter fogja ezt eldönteni, én nem vagyok egy erkölcsi orákulum ... viszont lesz egy olyan közösségünk és egy olyan országunk, ahol az ilyen kérdéseket meg lehet vitatni.
A jelenlegi magyar törvények nem tiltják kifejezetten az azonos nemű párok örökbefogadását, de a Fidesz parlamenti többsége olyan jogi intézkedéseket tett, melyek ezt gyakorlatban ellehetetlenítik. 2020. december 15-én elfogadták az Alaptörvény kilencedik módosítását (archiválva itt), mely szerint:
Magyarország védi a házasság intézményét mint egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, valamint a családot mint a nemzet fennmaradásának alapját. A családi kapcsolat alapja a házasság, illetve a szülő-gyermek viszony. Az anya nő, az apa férfi.
A képviselők az alaptörvénymódosítással egy napon kiegészítették a Gyermekvédelmi Törvényt a következő szöveggel (itt archiválva):
A gyermek- és ifjúságpolitikáért felelős miniszter különös méltánylást érdemlő esetben hozzájárulhat az egyedül örökbe fogadni szándékozó személy örökbefogadásra való alkalmasságának gyámhatósági megállapításához. A miniszteri hozzájárulás megadásánál különösen figyelemmel kell lenni Magyarország Alaptörvénye XVI. cikk (1) bekezdésében foglaltakra.
Az Alaptörvény XVI. cikk (1) bekezdésé pedig így szól:
Minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz. Magyarország védi a gyermekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát, és biztosítja a hazánk alkotmányos önazonosságán és keresztény kultúráján alapuló értékrend szerinti nevelést.
Tehát az azonos nemű párok, akiknek alkotmányosan tilos a házasságkötés, csak a családpolitikáért felelős miniszter engedélyével tudnak örökbefogadni. Ráadásul a miniszternek "különösen figyelemmel kell lennie" arra, hogy ilyen esetekben a gyermek Magyarország "keresztény kultúráján alapuló értékrend szerinti nevelést" kap majd.
A Lead Stories további tényellenőrzései a Magyar Péterrel kapcsolatos állításokról itt találhatóak.