
Az Európai Bizottság azon javaslata, hogy minden európai uniós állampolgár készítsen el egy 72 órás túlelőcsomagot tényleg alátámasztja azt a felvetést, hogy "háborút akarnak" az EU vezetői? Nem, ez nem igaz: Az ajánlás része az EU Felkészültségi Unióról Szóló Stratégiájának, melynek célja, hogy erősítse Európa képességét a "felmerülő fenyegetések megelőzésére és az azokra való reagálásra". A védekezésre, nem a támadásra fókuszál. Több feltételezett válságot ölel fel, beleértve a természeti katasztrófákat, a kiberbiztonsági fenyegetéseket és a pandémiákat. Ráadásul nem világos, hogy egy háromnapos vészhelyzeti ellátó készlet hogyan segíthet az embereknek egy elhúzódó fegyveres konfliktus esetén.
Az állítás egy TikTok videóban (archiválva itt) jelent meg 2025. március 28-án a "Brüsszel háborúra készül❗" címmel. A bejegyzést Menczer Tamás, a kormányzó Fidesz párt kommunikációs igazgatója tette közzé. Menczer a következőt mondja:
72 órás túlélőcsomagot javasol Brüsszel! Háborúra készülnek. Valójában csak a saját politikai túlélésükkel foglalkoznak, ezért akarnak háborút! A háborúpártiakat el kell söpörni!
A bejegyzés így nézett ki a TikTokon e cikk megírásakor:
(Forrás: TikTok képernyőkép. Készült: 2025. április 10., csütörtök 09:25:59 CET)
Az a javaslat, hogy minden uniós állampolgár egy minimum 72 órás túlélőcsomagot készítsen elő 2025. március 26-án került elő, amikor Hadja Lahbib, az európai válságkezelésért felelős biztos a Felkészültségi Unióról Szóló Stratégiát mutatta be. Ez a dokumentum egy 63 pontos cselekvési terv, melynek célja az EU tagállomoknak a fenyegetésekre való megelőzési és reagálási képességeinek fokozása (itt archiválva).
Nincs jel arra, hogy a túlélőcsomag-elkészítési javaslat célja egy már tervezett háború pusztításának enyhítése lenne. A Bizottságnak a stratégiát elmagyarázó dokumentuma több feltételezett válságot említ meg: pandémiák, klímavaltozással kapcsolatos események, árvizek, kritikus eszközöket célzó támadások, még a külföldről érkező dezinformáció is (itt archiválva). Ezekhez 30 "kulcsfontosságú cselekvést" javasol, például a korai figyelmeztető rendszerek fejlesztését és a vízellátás biztosítását. Ami a túlelőcsomagot illeti (a Lead Stories fordítása angolról):
Szélsőséges zavarok esetén a kezdeti időszak a legkritikusabb. A Bizottság iránymutatásokat fog javasolni a tagállamok számára a legalább 72 órás lakossági önellátás eléréséhez. A PreparEU kezdeményezés részeként ezek az iránymutatások kiterjednek az alapvető készletek tárolására, a válságtervezésre, a menedékhelyek elérhetőségére, a kritikus földterületek és területek rendelkezésre állásának biztosítására irányuló intézkedésekre, valamint egyéb, az emberek, állatok és vagyontárgyak válság esetén történő védelmét szolgáló intézkedésekre, és célzott kampányok és tevékenységek kísérik majd őket. Egy új uniós online platform személyre szabott, hozzáférhető információkat nyújt a polgároknak és az utazóknak a lehetséges kockázatokról és a kockázatok enyhítésére irányuló gyakorlati lépésekről.
Bevezető beszédében Lahbib csak példaként említette orosz-ukrán háborút, hogy felvázolja, milyen váratlan válságok fenyegethetik az EU biztonságát (fordítás):
A mai Európa előtt álló fenyegetések összetettebbek, mint valaha, és mind összefüggenek. Három éven át Ukrajnában bombák és golyók, drónok és vadászrepülőgépek, lövészárkok és tengeralattjárók csataterét láthattuk.
Európa biztonságát ez közvetlenül fenyegeti. Más csataterek is fenyegetik. A zsebünkben - telefonjainkban - és számítógépeinkben, erőműveinkben, bankjainkban, ellátási láncainkban, nyersanyagainkban és a nap mint nap olvasott médiában található csataterek. Ezek mind csataterek, és fegyverként szolgálnak, hogy fenyegessék európai életmódunkat és demokráciáinkat.
Az Európai Uniónak kétféleképpen reagálhat: homokba dughatjuk a fejünket, és úgy tehetünk, mintha semmi sem történne. Vagy szembe nézhetünk ezekkel a fenyegetésekkel, és azt mondhatjuk: "Ez a valóság. Fel fogunk készülni."
Orbán Viktor miniszterelnök rendszeresen vádolja "Brüsszel" vezetőit azzal, hogy "háborúpárti" álláspontot követnek, mert pénzügyi segítséget nyújtanak Ukrajna hadseregének az oroszokkal vívott háborúban (itt archiválva). Több kormánypárti szereplő - köztük Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is - népszerűsíti az állítást, hogy az EU a 72 órás túlélőcsomagra vonatkozó javaslata jel arra, hogy az Unió vezetői folytatni és eszkalálni szeretnék a háborút (itt archiválva).
A Lead Stories további tényellenőrzései az Európai Unióval kapcsolatos állításokról itt találhatóak.