Tényellenőrzés: A TISZA Párt NEM jelentette be, hogy támogatja Ukrajna uniós tagságát

Tényellenőrzés

  • szerzõ: Lead Stories
Tényellenőrzés: A TISZA Párt NEM jelentette be, hogy támogatja Ukrajna uniós tagságát Voksolást ígér

A TISZA Párt tényleg bejelentette 2025. április 13-án, hogy támogatja Ukrajna európai uniós tagságát egy Brüsszellel kötött "paktum" alapján? Nem, ez nem igaz: Magyar Péter pártelnök azt mondta az aznapi beszédében, hogy "megosztó" a kérdés a magyar társadalom számára, így a TISZA népszavazást hirdetne a témáról, ha hatalomra kerül a 2026-os választáson. Ez a közösségi médiában keringő állítás az egyik a sok közül, mely kontextusból kiragadva idézi Magyart, vagy hamisan ábrázolja a tetteit Ukrajna esetleges uniós csatlakozásával kapcsolatban.

Az állítás egy videóban (archiválva itt) jelent meg a magyar kormány hivatalos TikTok oldalán 2025. április 14-én a "Megszületett a Brüsszel-Tisza paktum. Ezzel tönkretennék Magyarországot. Ne hagyjuk, hogy a fejünk felett döntsenek Ukrajna EU-tagságáról!" felirattal. A felvétel elején láthatjuk Radnai Márkot, a TISZA alelnökét a párt 2025. április 13-i rendezvényén, ahogy bejelenti, hogy a válaszadók 58,18 százaléka támogatta Ukrajna EU-s csatlakozását a párt Nemzet Hangja című közvéleménykutatásán. Ezután Orbán Viktor miniszterelnök mondja a következőt:

Tegnap tiszta víz került a pohárba. A TISZA Párt igent mondott Ukrajna uniós tagságára. Ezzel megszületett Brüsszel és a TISZA Párt paktuma. Brüsszel az ukránbarát TISZA Pártot akarja hatalomra segíteni Magyarországon. Cserébe a TISZA támogatja Ukrajna uniós tagságát. Ez tönkretenné a magyar gazdaságot. Ne hagyjuk, hogy a TISZA Párt Brüsszel kezébe adja Magyarország jövőjét a hatalomért cserébe! Ne hagyjuk, hogy ők döntsenek helyettünk!

A bejegyzés így nézett ki a TikTokon e cikk megírásakor:

Screenshot 2025-04-30 at 10.32.47 AM.png

(Forrás: TikTok képernyőkép. Készült: 2025. április 30., szerda 10:32:47 CET)

A 2025. április 13-i rendezvényen senki nem mondta, hogy a TISZA Párt segíteni fogja Ukrajnát abban, hogy csatlakozzon az Európai Unióhoz. A Nemzet Hangja egy nem tudományos felmérés volt, és a 13. kérdése - "Támogatja-e Ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen?" - az egyetlen, mely kevesebb mint 80 százalékos támogatást kapott (lásd a YouTube videót a 26:38-nál).

Az eredmények bemutatása után Magyar Péter, a párt elnöke és európai parlamenti képviselője beismerte, hogy nem lehet meghatározónak tekinteni a kutatásban mutatott 58,18 százalékos támogatást Ukrajna uniós tagságára (lásd a YouTube videót a 58:28-nál):

Az eredményekből látszik, kedves barátaim, hogy Ukrajna uniós tagsága megosztó kérdés. Nem egyértelmű a magyarok többségének a véleménye. Ezért a leendő TISZA kormány azt vállalja, hogy a pontos feltételek ismeretében, amikor ez a kérdés valóban eldöntendő lesz, ügydöntő, jogi kötőerővel bíró népszavazást ír ki ebben a kérdésben, és annak az eredményét képviselni fogja.

A Fidesz támogatói a Nemzet Hangja lezárása előtt is több bejegyzést tettek közzé a közösségi médiában, mely hamisan ábrázolta Magyar Péter álláspontját Ukrajna uniós tagsága kapcsán. Szarvas Szilveszter, a Fideszt támogató Megafon Központ főszerkesztője 2025. április 7-én például egy felvételt mutatott a TISZA elnökéről a TikTokon (itt archiválva), amiben a politikus azt mondta:

Lenne előnye annak, hogy ha Ukrajna uniós tag lenne.

Szarvas kiragadta Magyar szavait a szövegkörnyezetükből. Valójában a politikus azt mondta egy 2025. március 24-i sajtótájékoztatón, hogy Ukrajna EU-s tagsága nincs a láthatáron, de kedvező lenne az ott élő magyar kisebbség számára (lásd a YouTube videót 1:10:01-nél):

Mindenki tudja, hogy mindenféle bullshit és hazugság ellenére Ukrajna ebben az évtizedben, de lehet, hogy soha sem lesz az Európai Unió tagja. Olyan országok léphetnek be az Európai Unióba, amelyek betartják az uniós jogszabályokat, amelyek felkészültek rá. És természetesen, például a kárpátaljai magyar testvéreink miatt lenne előnye annak, hogy ha Ukrajna uniós tag lenne. De ez nem mostanról szól.

Szakács István jobboldali blogger pedig 2025. április 10-én egy olyan posztot tett közzé a TikTokon, mely azt állította, hogy Magyar Péter személyesen diktálta egy idősek otthonában lakó nőnek, hogy szavazzon "igennel" az ukrán EU-s csatlakozásáról szóló kérdésre a Nemzet Hangja szelvényén (itt archiválva).

Erre nincs bizonyíték: Szakács a látogatásról szóló, a Magyar Péter hivatalos YouTube csatornáján megjelent videót használja, melyben szó sem esik a Nemzet Hangja kérdőív Ukrajnával kapcsolatos kérdéséről (a többi kérdésről viszont igen, lásd a felvételt 6:41-nél). Nem tudni, hogy a néni hogyan szavazott Ukrajnáról, vagy hogy kapott-e tanácsot a TISZA elnökétől.

Több megafonos influenszer is közzétett videókat, amelyekben azt állítják, hogy Magyar Péter a Nemzet Hangja eredményét felhatalmazásnak tekinti arra, hogy támogassa Ukrajna uniós csatlakozását Brüsszelben, például Sebestyén Janka (archiválva itt), Deák Dániel (archiválva itt) és Korondy Tamás (archiválva itt).

Reprezentatív felmérések azt mutatják, hogy tényleg megoszlik a magyarok véleménye Ukrajna EU-s tagsága kérdésében: A Medián 2025 márciusi felmérése szerint a lakosság 56 százaléka ezt ellenzi (itt archiválva). A Republikon Intézet 2025 áprilisában azt állapította meg, hogy az emberek 47 százaléka támogatja Ukrajna csatlakozását és 46 százaléka elutasítja azt (itt archiválva). Az Idea Intézet 2025 áprilisában végzett kutatása szerint a magyar felnőttek 45 százaléka egyetért azzal, hogy Ukrajna a feltételek teljesítése után az Európai Unió tagja legyen, míg a 38 százaléka azt nem szeretné (itt archiválva).

A Lead Stories további tényellenőrzései a TISZA párttal kapcsolatos állításokról itt olvashatóak, az Ukrajnával kapcsolatos állításokról szóló cikkek pedig itt találhatók.

Megmutatná másoknak is, hogy mennyire pontos ez a cikk?

Nézze meg a megosztókat (lehet, hogy az ismerősei is köztük vannak…) és kommentelje be a linket.:

Rólunk

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

A Lead Stories egy tényellenőrző oldal, ami mindig a legfrissebb virális álhírek, félrevezető, megtévesztő vagy pontatlan történetek, videók és képek után kutat.
Talált valamit? Küldje el nekünk!.

A Lead Stories


Legolvasottabb

Legfrissebb

Ossza meg véleményét