
Tényleg csak egy "mém" miatt perelné be Magyar Péter, a TISZA Párt elnöke Bohár Dánielt, a Fideszt támogató Megafon tartalomgyartó cég influenszerét? Nem, ez nem igaz: Bohár egy manipulált fotót posztolt a Facebook oldalán, melyen Magyar egy ukrán zászlót lenget, azt állítva, hogy ő támogatja az ország EU-tagságát. Eredetileg semmi sem jelezte, hogy a valódi képben a politikus magyar - nem ukrán - zászlót lóbált. Magyar a poszt miatt nem fenyegette perrel Bohárt személyesen, hanem azt ígérte, hogy hatalomra kerülése esetén bűncselekménnyé nyilvánítja a hírhamisítást és bezáratja az ezt elkövető médiumokat.
Az állítás egy TikTok videóban jelent meg (archiválva itt) 2025. április 17-én a "Be akarnak perelni! Elfogyott a gyógyszer, Peti?" leírással. A bejegyzést maga Bohár tette közzé, a következőt mondja:
Petike, be akartok perelni egy mém miatt? Tényleg elgurult a gyógyszer. De fiúk, ti, t iszások jelentettétek be, hogy támogatjátok Ukrajna EU csatlakozását (...) Szóval Peti egyáltalán nem véletlen, hogy az interneten ukrán zászlót tesznek a kezedbe, vagy ukrán zászlót rajzolnak az arcodra. Fenyegethetsz nyugodtan, de attól még az igazság igazság marad.
Így nézett ki a videó a TikTokon e cikk megírásakor:
(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült: 2025. április 22., kedd, 17:51:57 CET)
Bohár Dániel Facebook posztjának szerkesztési előzményei szerint az eredeti - 2025. április 14-én 18:47-kor közzétett - bejegyzés nem utal arra, hogy a kép szerkesztett (archiválva itt). Sőt, az eredeti bejegyzésben Bohár azt állítja, hogy Magyar Péter kezében tényleg egy ukrán zászló volt az állítólagos felvétel készítésekor. Emellett megismétli azt a felvetést, hogy a német Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke irányítja a TISZA politikáját. Az eredeti szöveg így szólt:
Hogy került a kezébe ukrán zászló?Miért támogatja Ukrajna EU-tagságát Magyar Péter?Mert ez a hatalom ára.Úgy szól a megegyezés, hogy Manfred Weber kormányra segíti a Tisza pártot, minden anyagi forrást megadva.Ezért cserébe a Tisza pedig végrehajt mindent, amit Brüsszel diktál.Például azt, hogy bevigyék Ukrajnát az EU-ba.Ezért az ukrán zászló.
(Forrás: Facebook képernyőmentés. Készült: 2025. április 23., szerda, 15:54:16 CET)
Még a közzététel napján kikerült az ukrán zászló lengetésére utaló mondat a posztból az előzmények szerint:
(Forrás: Facebook képernyőmentés. Készült: 2025. április 23., szerda, 15:59:21 CET)
Magyar Péter 2025. április 15-én egy Facebook bejegyzésben (archiválva itt) hívta fel a követői figyelmét arra, hogy a fotó szerkesztett és az eredeti - magyar zászlós - verziót 2024 júniusában tette közzé (archiválva itt). Posztjában azt írta, hogy:
A TISZA-kormány bűncselekménnyé nyilvánítja az ilyen és ehhez hasonló hamisításokat és a függetlenné váló Médiahatóságot felhatalmazzuk, hogy bezárassa az ezeket közlő médiumokat.
Ezt követően Bohár 2025. április 17-én újra módosította a posztját hogy nyilvánvalóvá tegye, hogy a fotó szerkesztett:
/Internetes népművészet Marosi Viktor képe alapján/
(Forrás: Facebook képernyőmentés. Készült: 2025. április 23., szerda, 16:12:42 CET)
Bohár ezt az utóbbi megjegyzést használja a TikTok videójában is. Az esetről beszámoló többi megafonos kollégája is - például Korondy Tamás és Szarvas Szilveszter ügyelt arra, hogy feltüntesse, hogy "internetes népművészetről" van szó (archiválva itt és itt):

(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült: 2025. április 24., csütörtök, 07:37:56 CET)
A jelenlegi magyar jogszabály nem hatalmazza fel a médiahatóságot arra, hogy bezárjon egy sajtórgánumot hírhamisítás miatt. A 2010-es a sajtószabadságról szóló törvény csak azt a jogot biztosítja, hogy egy panaszos helyesbítést követeljen abban az esetben, hogy a médiumok "valótlan tényt állítanak, híresztelnek vagy vele kapcsolatban való tényeket hamis színben tüntetnek fel" (lásd a 12. paragrafust, archiválva itt).
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2023 júliusában azt közölte a Média1 című hírportállal, hogy "nincs hatásköre annak eldöntésére, hogy egy adott nyilvánosságra hozott információ igaz-e, és annak mekkora a valóságtartalma, arra más közhatalmi jogkörrel felruházott állami szerv - a bíróság - rendelkezik hatáskörrel". A Magyar Újságírók Országos Szövetsége panaszt nyújtott be az NMHH-nak emiatt a vélt "passzivitás" miatt (itt archiválva).
Egyébként Magyar Péter soha nem jelentette be, hogy támogatja Ukrajna EU-s csatlakozását. Azt mondta, hogy népszavazást hirdetne a kérdésről, ha a TISZA megnyeri a 2026-os országgyűlési választásokat. A Lead Stories megcáfolta az ezzel kapcsolatos állításokat ebben a cikkben.
A Lead Stories további, Magyar Péterrel kapcsolatos állításokról szóló cikkei itt olvashatóak.