Tényellenőrzés: NINCS bizonyíték arra, hogy az EPP paktumot kötött a TISZA-val Magyarország EU-s pénzeinek felfüggesztéséről - ez NEM az EPP hatásköre

Tényellenőrzés

  • szerzõ: Lead Stories

A CIKK FRISSÜLT: Nézze meg a lenti frissítéseket.

Tényellenőrzés: NINCS bizonyíték arra, hogy az EPP paktumot kötött a TISZA-val Magyarország EU-s pénzeinek felfüggesztéséről - ez NEM az EPP hatásköre Nincs szerepe

Az Európai Néppárt (EPP) elnöke tényleg megígérte a Tisztelet és Szabadság Pártnak (TISZA), hogy a magyar uniós pénzek felfüggesztésével gyengíti a magyar kormányt azért cserébe, hogy a TISZA támogatja Ukrajna európai uniós csatlakozását? Nem, ez nem igaz: Nem az Európai Parlament dönt a Magyarországnak járó támogatásokról, hanem az Európai Tanács és az Európai Bizottság. A TISZA nem is volt bent az Európai Parlamentben amikor a Tanács 2022 decemberében bejelentette, hogy felfüggeszti a forrásokat. Ráadásul a párt vezetői soha nem nyilatkozták azt, hogy támogatják Ukrajna uniós csatlakozását.

Ez az állítás egy videóban jelent meg 2025. április 25-én Orbán Viktor miniszterelnök hivatalos TikTok oldalán az "Ukrajna európai uniós tagsága tönkretenné Magyarországot" címmel (itt archiválva). A felvétel Orbán aznapi, a Kossuth Rádiónak adott interjújának részlete (archiválva itt), amiben a következőt mondta:

Manfred Webernek hívják az Európai Néppárt vezetőjét. Kis túlzással mondhatom, hogy ő fújja a passzátszelet az európai parlamenti politikában, és ők kötöttek egy megállapodást, felvették a Tisza Pártot, a Tisza Párt támogatást kap az Európai Néppárttól, például úgy, hogy felfüggesztik a Magyarországnak járó forrásokat, lerontják a magyarok életszínvonalát, ezzel hatalomba segítik a Tiszát, a Tisza meg cserébe végre fogja hajtani azt, amit Brüsszel kér... nem lesz többé békepárti Magyarország, mert be fogunk állni abba a sorba, hogy az ukrajnai katonai akciókat támogatni fogjuk. Ukrajna gyors európai uniós csatlakozását pedig támogatják.

A bejegyzés így nézett ki a TikTokon e cikk megírásakor:

Screenshot 2025-05-05 at 10.59.52 AM.png

(Forrás: TikTok képernyőkép. Készült: 2025. május 5., hétfő 09:59:2 CET)

A TISZA Párt kétségkívül együttműködik az EPP vezetőivel az Európai Parlamentben, mivel az EPP pártcsalád egyik tagja. A német Manfred Weber nyíltan támogatja a TISZA-t a kormányzó Fidesz párt elleni küzdelmében, ahogy ezt nyilvánossá is tette egy X bejegyzésben 2024. október 9-én (archiválva itt).

Az is tény, hogy Weber a sajtónak azt nyilatkozta, hogy támogatta a 7. cikkely szerinti eljárást Magyarország ellen (archiválva itt). Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság 2018 júliusában kezdeményezte a cikkely aktiválását, mert észlelte annak egyértelmű veszélyét, hogy "Magyarország súlyosan megsérti az Unió alapját képező értékeket" (a Lead Stories fordítása angolról, itt archiválva). A folymat végén az ország akár el is veszítheti a szavazati jogát az Európai Tanácsban (archiválva itt).

De Webernek EPP-elnökként nincs hatalma eldönteni, hogy Magyarország megkaphatja-e a mintegy 20 milliárd euró finanszírozást, amelyet az EU jelenleg visszatart többek között a jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt (archiválva itt). Ezt a pénzt nem a 7. cikkely szerinti eljárás, hanem az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszer keretében tartják vissza (röviden jogállamisági feltételrendszer, angolul: General Regime of Conditionality, archiválva itt). A szabályzat nem az Európai Parlamentet, hanem az Európai Tanácsot és az Európai Bizottságot hatalmazza fel arra, hogy befagyassza egy adott tagállam forrásait. Ezt a Bizottság információs oldala teszi világossá (archiválva itt):

A jogállamisági feltételrendszerről szóló rendelet értelmében a Bizottság megfelelő és arányos intézkedéseket javasol a Tanácsnak abban az esetben, ha a jogállamiság valamelyik tagállamban oly mértékben sérül, hogy az veszélyezteti az EU pénzügyi érdekeit. A Tanács ezt követően végleges határozatot hoz az intézkedésekre vonatkozó javaslatról.

A feltételrendszerről szóló törvény 6(1). és 8. cikkelyei kötelezik a Bizottságot arra, hogy tájékoztassa az Európai Parlamentet az eljárással kapcsolatos tevekénységeiről. Így a Parlamentnek felügyeleti és tanácsadói szerepe van az ügyben, nem döntéshozói.

Az Európai Parlament tehetetlen a magyar pénzek feloldása kérdésében, amit jól illusztrál az, hogy 2024 márciusában beperelte a Bizottságot amiatt, hogy Magyarország számára hozzáférhetővé tett 10,2 milliárd eurót (archiválva itt). A Parlament élesen bírálta a döntést, azzal érvelve, hogy a magyar kormány "szándékos, folyamatos és szisztematikus" erőfeszítést folytat "az EU alapvető értékeinek aláásására" (archiválva itt). A Bizottság pedig azzal támasztotta alá határozatát, hogy az Orbán kormány megfelelő reformokat hajtott végre Magyarország igazságügyi rendszerének függetlenségével kapcsolatban (archiválva itt). A per még függőben van.

Az Európai Parlament képtelenségét arra, hogy közvetlenül fellépjen Magyarország pénzügyeivel kapcsolatban az is alátámasztja, hogy több képviselő 2025. május 20-án arra kérte - nem utasította - az Európai Bizottságot, hogy függessze fel az összes a Magyarországnak járó kifizetést. Daniel Freund német politikus és 25 képviselőtársa többek között azért indította ezt a kezdeményezést, mert úgy vélték, hogy a magyar átláthatósági törvénytervezet lehetővé teheti az állam számára, hogy "feketelistára tegye a szuverenitást fenyegetőnek ítélt nem kormányzati szervezeteket, súlyos finanszírozási korlátozásokat vezessen be, és pénzügyi felügyelettel és büntetésekkel avatkozzon bele a munkájukba" (fordítás, itt archiválva).

A TISZA Pártnak 2022 decemberében, amikor az Európai Tanács először döntött úgy, hogy befagyasztja Magyarország forrásainak egy részét (archiválva itt), még nem voltak képviselői az Európai Parlamentben, így nem is volt formális kapcsolata az EPP-vel. A TISZA akkoriban egy ismeretlen párt volt, csak 2024. júniusában került be az Európai Parlamentbe (archiválva itt).

Ráadásul ha a TISZA tényleg paktumot kötött az EPP-vel arról, hogy támogatja Ukrajna EU-s tagságát, akkor rosszul teljesíti az alku rá eső részét. Magyar Péter pártelnök a nyilvánosság előtt bizonytalankodik az ügyben. Annyit mondott, hogy népszavazást hirdetne a kérdésről, ha a TISZA megnyeri a 2026-os országgyűlési választásokat, és az eredmény alapján fog cselekedni. A Lead Stories több ezzel kapcsolatás állítást cáfolt meg ebben a cikkben.

A Lead Stories további tényellenőrzései a TISZA párttal kapcsolatos állításokról itt, az Orbán Viktor kapcsolatos állításokról itt, az Ukrajnával kapcsolatos állításokról pedig itt olvashatóak.

Frissítések:

  • 2025-05-27T07:41:51Z 2025-05-27T07:41:51Z
    Új információk Daniel Freund és képviselőtársai kezdeményezéséről.

Megmutatná másoknak is, hogy mennyire pontos ez a cikk?

Nézze meg a megosztókat (lehet, hogy az ismerősei is köztük vannak…) és kommentelje be a linket.:

Rólunk

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

A Lead Stories egy tényellenőrző oldal, ami mindig a legfrissebb virális álhírek, félrevezető, megtévesztő vagy pontatlan történetek, videók és képek után kutat.
Talált valamit? Küldje el nekünk!.

A Lead Stories


Legolvasottabb

Legfrissebb

Ossza meg véleményét