
A magyar választók tényleg döntöttek a Pride-al és egyéb LMBTQ kérdésekkel kapcsolatban a 2022-es népszavazáson? Nem ez nem igaz: A népszavazáson a magyarországi választópolgárok kevesebb, mint fele adott le érvényes szavazatot, ezért a népszavazás érvénytelen volt, jogi kötőerővel bíró döntés nem született.
Az állítás egy TikTok videóban jelent meg 2025. június 30-án (archiválva itt). A felvételeken Orbán Viktor a TV2-nek ugyanazon a napon adott interjújának részleteit láthatjuk, a miniszterelnök Gönczi Gábor műsorvezetővel beszélgetett (archiválva itt). A következő hangzik el:
Gönczi: A hétvégén lezajlott a Pride.
Orbán: Nem voltam ott, úgyhogy a szemtanúk hitelességével nem tudok erről beszélni, mert mi a fészkes fenét is kerestem volna én ott. Ami történt, azt nem büszkeségnek tartjuk, hanem ha Felcsúton vagyok, akkor azt mondom, hogy szégyen, ha itt vagyok Budapesten, akkor azt mondom, hogy balítélet. Ráadásul ebben az ügyben az ország már egyszer döntött. 2022-ben nemcsak egy parlamenti választás volt, hanem volt egy népszavazás is, ahol a Pride kérdésében, általában az öncélú szexualitás, a gyermeknevelés, a gyermekvédelem kérdésében, a szokásostól eltérő életformák kérdésében a magyar emberek elmondhatták a véleményüket. És hárommillió-hétszázezer ember arra, amit a Pride leír, a genderre, erre nemet mondott (...)Semmilyen népszavazáson soha annyi ember nem vett részt, és nem mondott egy irányba véleményt, mint a családvédelem, a gyermekvédelem és a P ride kérdése.
Így nézett ki a videó a TikTokon e cikk megírásakor:
(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült: 2025. július 7., hétfő, 10:15:21 CET)
Jogi értelemben nem "döntött" az ország a Pride-ról 2022-ben, mert túl kevesen vettek részt a népszavazáson, hogy érvényes legyen az eredmény.
Az Alaptörvény 8. cikkének 4. pontja szabályozza, hogy egy országos népszavazás mikor eredményes és érvényes (archiválva itt).
Az országos népszavazás érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.
Érvényes szavazatnak az számít, ha a két válaszlehetőség közül ("igen" vagy "nem") az egyiken és csak az egyiken van "X" (ezt a népszavazásról szóló törvény 75. § b) pontja szabályozza, archiválva itt). Az eredményesség pedig azt jelenti, hogy az "érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott" (59. § ). Ha mindkét feltétel teljesül, akkor az Országgyűlésnek 180 napon belül a döntésnek megfelelő törvényt kell alkotnia a népszavazásról szóló törvény szerint (31. § (1))
A 2022-es - a kormány szerint "gyermekvédelmi", a kritikusaik szerint "homofób" - népszavazás négy kérdése közül egyikre sem érkezett elegendő szavazat az érvényességhez a Nemzeti Választási Iroda (NVI) tájékoztató oldala szerint (archiválva itt).
A TikTok videó mutat egy screenshotot az egyik kérdésről, amely így hangzik: "Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezeléseket népszerűsítsenek?" Erre végül több mint 3,8 millió érvényes szavazat és több mint 1,7 millió érvénytelen szavazat érkezett. Érvényesen az összes választó csak 47,23%-a szavazott - így érvénytelennek minősült az eredmény, amit a kérdésről szóló jegyzőkönyv mondott ki (archiválva itt).
A Lead Stories Pride-al kapcsolatos állításokról szóló további tényellenőrzései itt olvashatóak.