
A Tisztelet és Szabadság Párt (TISZA) európai parlamenti képviselői tényleg megszavaztak egy határozatot, amely betiltaná az orosz energia importját? Nem ez nem igaz: Az állítás félrevezető módon összekever két beadványt. A tiszások a tisztaipar-megállapodást támogatták, melyben szó sem esik az orosz energiáról. Az egyik pontja azonban szorgalmazza, hogy az energiaipari szereplők a RePowerEU terv kereteiben tevékenykedjenek, amely kivezetné az orosz energiaimportot az EU-ból 2027-ig. A tiszások sosem szavaztak a RePowerEU-ról, az általuk támogatott tisztaipar-megállapodásról szóló határozat pedig csak egy állásfoglalás, nem jogilag kötelező törvény.
Az állítás egy TikTok videóban jelent meg 2025. június 20 -án az "❗️Az orosz energia betiltásáról szavaztak az Európai Parlamentben, Magyar Péterék támogatták!" felirattal (archiválva itt). A videót Deák Dániel, a kormányt social media tartalmakkal támogató Megafon Központ influenszere töltötte fel. Deák a következőket mondja:
Az orosz energia betiltása volt a téma az Európai Parlamentben. Még egy határozatot is elfogadtak, amelyben azt követelik, hogy Magyarország állítsa le az Oroszországból érkező energiaszállítást, ami a kőolaj és földgázszállítás leállítását jelenti. Megnéztem, hogy kik támogatták ezt a határozatot, itt van a lista, és bizony rajta vannak a TISZA Pártnak az európai parlamenti képviselői is, köztük Magyar Péter is, ő is támogatta ezt a határozatot. És hogy ez mit jelentene Magyarország számára? Számítások szerint a terv megvalósulása átlagosan évi félmillió forinttal növelné egy átlagos magyar családnak az energiaszámláját.
Így nézett ki a videó a TikTokon e cikk megírásakor:
(Forrás: TikTik képernyőmentés. Készült: 2025. július 2., szerda, 13:33:33 CET)
A videó feltöltése előtt egy nappal fejeződött be az Európai Parlament négy napos júniusi ülése. Az összes ez alatt az időszak alatt történt szavazás listája világossá teszi, hogy a képviselők nem szavaztak kifejezetten az orosz energia importját betiltó beadványról.
Deák Dániel a videóban nem teszi egyértelművé, hogy pontosan melyik határozatról van szó. Azonban felmutat egy papírt, melyre egy névszerinti szavazás eredménye van nyomtatva és a határozatot támogató tiszás politikusok nevei ki vannak emelve. Deák a legtöbb nyomot, ami elárulhatta volna, hogy melyik szavazásról beszél, kiszerkesztette a lapról. De a nevek sorrendje és a tördelés alapján megállapítható, hogy "Az Európai Parlament 2025. június 19-i állásfoglalása a tisztaipar-megállapodásról" című beadvány zárószavazásának eredményeit mutatja fel (lásd a 178. oldalt, archiválva itt). Az alábbi képernyőmentés ezt bizonyítja:
(Forrás: Bal - TikTok képernyőmentés; Jobb - Europarl.europa.eu képernyőmentés. Készült 2025. június 27., péntek, 15:37:43 CET)
A tisztaipar-megállapodás az Európai Bizottság kezdeményezése, melynek célja, hogy finanszírozással segítse az energiaigényes iparágakat a szén-dioxid kibocsátás mentes technológiákra való átállásra úgy, hogy ne veszítsenek a versenyképességükből. A dokumentumban nincs szó Oroszországról.
Az EP által 2025. június 19-én elfogadott állásfoglalás támogatja a tisztaipar-megállapodást (archiválva itt). Itt sincs szó Oroszországról, a dokumentum 11. pontja viszont kiemeli, hogy továbbra is biztosítani kell a mérsékelt áru gázellátást azoknak az ipari ágazatoknak, amik a közeljövőben nem tudnak átállni a villamos energia használatára. Ezért
diverzifikált és megbízható partnerségeket szorgalmaz az Unió biztonságával, érdekeivel és a RePowerEU ütemtervével összhangban.
A RePowerEU az Európai Bizottság egy másik kezdeményezése, melynek a fő célja, hogy "fokozatosan megszüntesse a fosszilis tüzelőanyagok behozatalát Oroszországból". A terv valójában a Helyreállítási és Rezilianciaépítési Eszközbe beépülő módosítás. Ezt az Európai Bizottság 2022 májusában kezdeményezte, az EP 2023 februárjában fogadta el a beadványt (archiválva itt). A TISZA képviselői erről még nem szavazhattak, hiszen csak a 2024 júniusi európai parlamenti választások után kerültek be a testületbe (archiválva itt).
Ráadásul a tiszások által megszavazott tisztaipar-megállapodást támogató kezdeményezés típusa "RSP", amely az jelzi, hogy ez egy "Állásfoglalás aktuális témában" (angolul "Resolution on topical subjects," archiválva itt). Az ilyen típusú állásfoglalásokat az egyéni képviselők nyújtják be azért, hogy az egész Parlament véleményét fejezhesse ki az adott témáról (archiválva itt). Tehát ez nem a törvényalkotás része és jogilag nem kötelező erejű, nem tudja betiltani az orosz energia importját.
Maga a tisztaipar-megállapodás sem jogszabály - magyarázta el az Európai Parlament egyik szóvívője egy a Lead Storiesnak 2025. július 2-án küldött emailben:
A tisztaipari-megállapodás egyelőre egy koncepció, egy terv, amelyet az Európai Bizottság közleményben terjesztett elő. Ez nem jogszabály, de bejelenti az elkövetkezendő jogszabályokat... Az EP tisztaipari-megállapodásról szóló állásfoglalásának célja, hogy a jogalkotási javaslatok közzététele előtt véleményezze a kérdést az Európai Bizottságnak. Alapvetően azt kívánja részletezni, hogy az EP-képviselők milyen javaslatokat szeretnének látni. Nem kötelező érvényű, mivel még nincs jogszabály előkészítés alatt.
Hozzátette, hogy ha a jogszabálytervezetet is benyújtja az Európai Bizottság, akkor az Európai Parlament arról is fog vitázni, módosítókat benyújtani és szavazni.
Deák videójában az is elhangzik, hogy a rendelkezés miatt a magyar családoknak többet kell majd költenie energiára. Valójában a tiszások által is megszavazott állásfoglalás több helyen (lásd a 3., 8. és a fent idézett 11. pontot) arra kéri az Európai Bizottságot, hogy az energiárak maradjanak megfizethetőek.
A Lead Stories TISZA Párttal kapcsolatos állításokról szóló tényellenőrzései itt olvashatóak.