Tényellenőrzés: NEM Orbán Viktor rezidenciája épül a Budai Várban

Tényellenőrzés

  • szerzõ: Lead Stories
Tényellenőrzés: NEM Orbán Viktor rezidenciája épül a Budai Várban Iroda lesz

Egy online videó tényleg Orbán Viktor miniszterelnök a Budai Várban épülő rezidenciáját mutatja? Nem ez nem igaz: a felvételen az építés alatt álló József Főhercegi Palotát láthatjuk, mely korábban a Habsburg királyi család egyes tagjainak rezidenciájaként is szolgált, de a tervek szerint irodaként és rendezvényhelyszínként használják majd a jövőben. Bár a Miniszterelnökség irodája a Várban található, semmi sem utal arra, hogy a miniszterelnök költözik majd az épületbe.

Az állítás egy TikTok videóban (archiválva itt) jelent meg 2024. november 12-én, az "Az épülő Vár! Orbán lakosztályában! Amikor Te akkor eszel húst mikor akciós" felirattal. A felvételen egy építési területet láthatunk, közben a videó készítője beszél:

Az épülő rezidencia. Orbán Viktor, Budai Vár. Nézd csak, 30 centis márvány. ... Körlépcső fel. Ott, körlépcső. Három szintes rezidencia közpénzből, köszönjük. Szétbarmolva az udvar. Elnöki lakosztály, három szintes, ez lesz Orbán, cigány vajda rezidenciája. Hatalmas építkezés és ez mind a ti pénzetekből, a mi pénzünkből, rohadjon meg.

Így nézett ki a videó a TikTokon e cikk megírásakor:

(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült: 2024. november 18., hétfő ‏‎8:33:10 CET)

A TikTok videó a Budavári Palotanegyed fejlesztését célzó kormányzati projekt - Nemzeti Hauszmann Program - keretében újjáépülő József Főhercegi Palota északi bejáratánál készült a Budai Várban. A helyszín meghatározásában a felvételeken észrevehető szomszédos épületek segítenek: A videón 0:21-nél a Karmelita kolostort láthatjuk egy pillanatra, amely a miniszterelnökségnek ad otthont, 1:14-nél pedig a távolban a Dísz tér 16. lakóház bukkan fel.

(Forrás: TikTok képernyőmentés Készült: 2024. november 18., hétfő ‏‎‏‎8:37:21 és 8:38:49 CET)

A két épület könnyen beazonosítható a Google Street View segítségével (itt és itt találhatóak az utcaképek). A Street View a cikk megírásának pillanatában 2013-ban készült fotókat használ, ezért szerepel a "Várszínház" felirat a videón kinagyítva kivehető "Karmelita" felirat helyett a Karmelita kolostoron. És a Dísz tér 16. mellett látható szürke cserepes épület, a Vöröskereszt Székház sem szerepel még a Street View-n, ezek az épületek szintén a Hauszmann Program keretében épültek újra.

Az árkádok, a terasz és az építkezéshez használt daru, melyeket a videó készítője megmutat megegyeznek az épületet kivitelező Magyar Építő Zrt. honlapján az épületről készült fotókkal és látványtervekkel, a körlépcső a Nemzeti Hauszmann Program egyik videója alapján azonosítható (archiválva itt, itt és itt).

A Program honlapján szereplő leírás (archiválva itt) szerint a befejezett József Főhercegi Palota

elsősorban irodai célokat szolgál majd. A nagyközönség számára is nyitott, történelmi tereiben rendezvények kapnak majd helyet.

Először a Mandiner kormányközeli híroldal írt arról, 2023 márciusában, hogy az Alkotmánybíróság a Palotába költözhet (archiválva itt). Ezt Sulyok Tamás jelenlegi köztársasági elnök még az Alkotmánybíróság elnökeként 2023 áprilisában egy az M1-nek adott interjúban erősítette meg, szerinte várhatóan 2025 második felében költözik az új épületbe az Alkotmánybíróság. Semmi sem utal arra, hogy Orbán Viktor rezidenciaként fogja használni majd az épületet.

A videó készítője Orbán Viktort cigány vajdának nevezi utalva a miniszterelnök vélt roma származására. Ezt a híresztelést a Lead Stories már korábban megcáfolta.

A Lead Stories a Budai Várral kapcsolatos tényellenőrzései itt, az Orbán Viktorról szóló cikkei pedig itt olvashatóak.

Rólunk

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

A Lead Stories egy tényellenőrző oldal, ami mindig a legfrissebb virális álhírek, félrevezető, megtévesztő vagy pontatlan történetek, videók és képek után kutat.
Talált valamit? Küldje el nekünk!.

A Lead Stories


Legolvasottabb

Legfrissebb

Ossza meg véleményét