Egy videó tényleg azt mutatja, hogy egy elektronikus szavazógép megváltoztatott egy Donald Trumpra leadott voksot egy Kamala Harrisra leadott szavazatra az amerikai Kentucky államban? Nem, ez nem igaz: A nő, aki egy szavazófülkében vette fel a videót rossz helyen nyomta meg a gép képernyőjét, így nem tudott Trumpra voksolni. A hatóságok megvizsgálták a készüléket, hibát nem találtak, és a választópolgár végül sikeresen adta le a szavazatát.
A TikTokon 2024. november 1-én megjelent állítás már csak egy archivált screenshot formájában elérhető. A bejegyzést Bohár Dániel tette közé, aki partnerként tevékenykedik a magyar kormány támogatására közösségi médiatartalmakat készítő Megafon Központnál, de ugyanez a videó több helyen megjelent a magyar nyelvű közösségi médiában, például itt és itt. A feliratban olvasható:
Így "működik" egy szavazógép Kentuckyban.
A videóban látható egy szavazógép, amely látszólag nem engedi meg, hogy a választópolgár Trumpra voksoljon. Több sikertelen próbálkozás után a gép kijelöli azt a mezőt, amely Harris nevét tartalmazza.
A bejegyzés így nézett ki a TikTokon e cikk megírásakor:
(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült: 2024. november 2., szombat 19:20:30 CET)
A Kentucky állam beli Laurel megyében történt incidens végigsöpört a weben, miután a szavazó közzétette a felvételt, ahogy azt egy a Lead Stories által 2024. november 2-án végzett Google News-keresés mutatja (archiválva itt). Az amerikai elnökválasztásra csak 2024. november 5-én kerül sor, de Kentucky lehetővé tette, hogy a választópolgárok korábban szavazhassanak személyesen is 2024. október 23-tól 25-ig és 28-tól 30-ig.
A probléma azért merült fel, mert a szavazó a kívánt jelölt nevének közvetlen megérintése helyett többször megérintette a jelöltkiválasztási mező széleit, magyarázta Laurel megye választási felügyelője, Brandon Kilburn a Lead Stories amerikai oldalának egy 2024. október 31-én küldött e-mailben. Azt írta (a Lead Stories fordításában angolról):
Tudomásom szerint a ma szavazó 1769 választópolgár közül egy panaszkodott berendezésünk működésével kapcsolatos probléma miatt.A szóban forgó gépet a kentuckyi főügyészség nyomozója vizsgálta meg a nap közepén, a választók szeme láttára. Arra a következtetésre jutott, hogy a berendezés megfelelően működik és biztonságos a további használata.
Tony Brown Laurel megyei jegyző további tájékoztatást közölt a Facebook-oldalán 2024. október 31-én, beleértve a megfelelően működő szavazógépről készült videót (itt archiválva). Bejegyzése így szólt (fordítás):
Az Ügyészség a szavazóközpontban ellenőrizte a közösségi médiában ma bemutatott eszközt. A teljes nyilvánosságra hozatal érdekében, egy néhány percnyi kísérlet után a forgatókönyv újraalkotása megtörtént. Ezt úgy sikerült elérni, hogy a mezők közötti területet nyomták meg. Ezután néhány percig újra próbálkoztunk, de nem sikerült.
Ezek a szavazólap-jelölő eszközök úgy vannak beállítva, hogy a választópolgár a jelöltek nevével ellátott teljes dobozt megérintheti. A közzétett videóban láthatja, hogy gond nélkül megyünk oda-vissza a nevek között. Ugyanezt a gépet használta a videóban szereplő szavazó. A gép a szavazóközpontban maradt, és képernyővel lefelé fordították, amíg az Ügyészség képviselője meg nem érkezett, hogy elvégezze a nyomozást. Az eszközzel korábban nem volt semmi probléma, és azóta sem, hogy újra üzembe helyezték. A videót közzétevő szavazó leadta a szavazatát, ami szerinte helyes volt.
Michon Lindstrom, a Kentucky államtitkári hivatal kommunikációs igazgatója azt mondta a Lead Storiesnak egy 2024. november 1-én küldött e-mailben, hogy (fordítás):
Ez egy elszigetelt esemény volt, amelyet választói tévedésnek minősítettek... A legfontosabb, hogy a választópolgár megerősítette, hogy képes volt kinyomtatni és leadni szavazatát a kívánt jelöltre.
A téma azért lehet fontos Orbán Viktor támogatói számára, mert a magyar miniszterelnök nyíltan szurkol Trumpnak a 2024-es elnökválasztáson (itt archiválva).
A Lead Stories további tényellenőrzései a 2024-es amerikai és egyéb választásokról itt találhatók magyarul és itt angolul.