Tényellenőrzés: NEM a Momentum európai parlamenti képviselői intézték el Magyarország kizárását az Erasmus-programból

Tényellenőrzés

  • szerzõ: Lead Stories

A CIKK FRISSÜLT: Nézze meg a lenti frissítéseket.

Tényellenőrzés: NEM a Momentum európai parlamenti képviselői intézték el Magyarország kizárását az Erasmus-programból Csak jelentés

Tényleg Cseh Katalin és Donáth Anna, a Momentum két európai parlamenti képviselője érte el, hogy Magyarországot kizárják az Erasmus programból? Nem, ez nem igaz: az Európai Unió egy 2022 decemberi uniós tanácsi döntéssel megszüntette a magyar diákok és kutatók Erasmus-ösztöndíjainak támogatását.

Az állítás egy TikTok videóban jelent meg 2024. január 23-án, melyből már csak egy archivált képernyőmentés érhető el. Az eredeti videót Déri Stefi, a Megafon Központ influenszere készítette, a bejegyzés még elérhető a Facebook oldalán. Déri a következőket mondja:

A Momentum ismét bebizonyította, hogy a magyarok érdekei ellen dolgozik! A néhány százalékos támogatottsággal rendelkező globalista párt két EP-képviselőjének, Cseh Katalinnak és Donáth Annának sikerült elintéznie, hogy hazánkat kizárják az Erasmus programból.

Így nézett ki a videó a TikTokon e cikk megírásakor:

Képernyőkép 2024-01-29 161756.png

(Forrás: TikTok képernyőmentés. Készült: 2024. január 29., hétfő, 16:19:07 CET)

Déri Stefi az Európai Parlament 2021-2027-es Erasmus+ program végrehajtásáról szóló állásfoglalását tárgyalja (archiválva itt), amely 2024. január 16-án került elfogadásra. Állásfoglalásként nincsenek jogi következményei, és nem zárhatja ki a magyar diákokat az Erasmus+ programból.

Déri azért kritizálja Cseh Katalint és Donáth Annát, mert módosító indítványt kezdeményeztek a állásfoglalás vitája közben. A módosító indítvány (archiválva itt) felszólította a magyar kormányt, hogy tartsa be az uniós jogszabályokat, hogy a magyar diákok ismét részt vehessenek az Erasmus+ programban. Az állásfoglalás egyébként nem Magyarországról szól és a Momentum által indítványozott ponton kívül nem említi meg az országot.

Ez a képviselők által megfogalmazott mondat került be az állásfoglalásba:

Az Európai Parlament ... felszólítja a magyar kormányt, hogy haladéktalanul tegyen eleget a jogállamiság elvének és feleljen meg az uniós értékeknek, és hajtsa végre a szükséges reformokat annak érdekében, hogy a magyar hallgatók, oktatók és kutatók részesülhessenek az Erasmus+ program előnyeiből, és hozzájárulhassanak az európai oktatási és kutatási együttműködés tágabb céljaihoz;

Szó sem esett a magyar diákok kizárásáról a momentumosok indítványában.

Az Európai Tanács -- nem az Európai Parlament -- hozta meg a kizárásukról szóló döntést. Egy 2022. decemberi határozatban (archiválva itt) megtiltotta, hogy az uniós költségvetés közvetlen és közvetett irányítású végrehajtása során új jogi kötelezettséget vállaljanak magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal és az általuk fenntartott szervezetekkel.

Az intézkedés célja, hogy megvédje az uniós költségvetést az esetleges összeférhetetlenségtől, és biztosítsa az uniós támogatások átlátható felhasználását a közérdekű alapítványok számára. Ez 21 magyar egyetem Erasmus-szerződését érinti, amelyeket a kormány az elmúlt években közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak adott át. A kormány úgy döntött, hogy a hallgatók és oktatók Erasmus-ösztöndíját 2024-ben az állami költségvetésből fizeti ki (archiválva itt).

Frissítések:

  • 2024-11-19T11:44:05Z 2024-11-19T11:44:05Z
    2024. november 18.: Bővebb információ az Európai Parlament állásfoglalásról hozzáadva.

Rólunk

International Fact-Checking Organization Meta Third-Party Fact Checker

A Lead Stories egy tényellenőrző oldal, ami mindig a legfrissebb virális álhírek, félrevezető, megtévesztő vagy pontatlan történetek, videók és képek után kutat.
Talált valamit? Küldje el nekünk!.

A Lead Stories


Legolvasottabb

Legfrissebb

Ossza meg véleményét