Tényellenőrzés: Nagy-Britannia NEM tiltja a vallásos dalok nyilvános éneklését a keresztényeknek

Tényellenőrzés

  • szerzõ: Lead Stories

A CIKK FRISSÜLT: Nézze meg a lenti frissítéseket.

Tényellenőrzés: Nagy-Britannia NEM tiltja a vallásos dalok nyilvános éneklését a keresztényeknek Zsarú tévedett

Nagy-Britannia tiltja a keresztény embereknek, hogy nyilvánosan énekeljenek vallásos dalokat, miközben a müezzinek szabadon hívhatják imára a muszlimokat? Nem, ez nem igaz: az állítás egy önkéntes rendőrnő nyilatkozatán alapul, aki figyelmeztetett egy keresztény énekesnőt, hogy nem szabad a templomon kívül fellépnie. A londoni fővárosi rendőrség az eset után elmodta, hogy a rendőrnő "hibát követett el", amikor egy helyi utcazene szabályozásnak - de nem egy országos keresztény ének tilalomnak - próbált érvényt szerezni.

Az állítás egy TikTok videóban jelent meg 2024. február 4-én a "Kitalálod, melyik országban tiltották meg egy nőnek, hogy keresztény dalokat énekeljen az utcán?" felirattal. A TikTok bejegyzésről már csak egy archivált képernyőmentés érhető el, de a tartalomgyártó ugyanazt a videót töltötte fel a Facebookra 2024 februárjának elején. A poszt készítője Filep Dávid, aki az "a kopasz oszt" becenév alatt tevékenykedik a magyar kormányt közösségi média tartalmakkal támogató Megafon Központnál. A videó elején Filep a következőt mondja:

Kitalálod melyik országban nem énekelhetsz keresztény dalokat az utcán? A helyes válasz az Egyesült Királyság! Figyeld!

Ezután a videó egy felvételt mutat meg egy női rendőrről, aki angolul, de erős akcentussal ezt mondja (a bejegyzés feliratai szerint):

Nem, hölgyem! Nem engedélyezett templomi dalok éneklése a templomon kívül!

Filep így folytatja:

Jól hallottad! A Londoni rendőr felszólította az énekest, hogy a templomon kívül ne énekeljen keresztény dalokat! Ez nem valamelyik közel-keleti ország vagy valami kieső sivatagos rész, ahol terroristák uralkodnak! Ez London! ...Tehát miközben a müezzin szabadon szólhat, a keresztények csak fogják be a szájukat és ne énekelgessenek az utcán! Itt tartunk!

A bejegyzés így nézett ki a TikTokon e cikk megírásakor:

Screen Shot 2024-02-21 at 10.30.16.png

(Forrás: TikTok képernyőkép. Készült: 2024. február 21, szerda 10:30:16 CET)

A brit média a Bulgáriából származó Maya Hadzhipetkovaként azonosította a videón látható nőt (itt archiválva), aki a londoni fővárosi rendőrség önkénteseként szolgált. 2024. január 28-án Harmonie London gospel énekes közzétett egy felvételt az Instagram-fiókján (archiválva itt), amelyben Hadzhipetkova azt mondja neki, hogy csak a templom területén szabad keresztény zenét énekelni, a járdán nem. A videó végén Hadzhipetkova kinyújtja a nyelvét a kamerának, miközben elmegy.

Harmonie London rendszeresen közöl videókat az utcai fellépéseiről a YouTube-csatornáján (archiválva itt), amelynek a cikk megírásakor több mint 342 000 feliratkozója volt.

A videó felzúdulást váltott ki a brit kommentátorok körében, Ann Widdecombe volt börtönügyi miniszter is megszólalt. A GB Newsnak 2024. január 29-én adott interjújában (archiválva itt) Widdecombe a következőt mondta Hadzhipetkováról (lásd 2:20-nál, a Lead Stories fordításában angolról magyarra):

Holnap reggel ki kellene zárni őt az önkéntes rendőri állományból. Úgy értem, tényleg teljesen félreértette a törvényt, és nyilvánvalóan túlságosan is jól érezte magát, amikor megpróbált parancsolgatni [Harmonie Londonnak]. És semmi alapja sincs az éneklés megtiltásának. Sétálhatnék az utcán a „Tovább, keresztény katonák" című dalt énekelve, és nem szegnék meg semmiféle szabályt.

2024. január 29-én a londoni fővárosi rendőrség az X-en közzétett bejegyzésében (archiválva itt) azt mondta, hogy az incidens abból fakadt, hogy Hadzhipetkova félreértelmezett "egy konkrét, utcai zenéléssel kapcsolatos szabályzatot". Hozzátette (fordítás):

A rendőr tudja, hogy ezt másképp is kezelhette volna, és elbeszélget vele a felettese.

Mark Rowley londoni rendőrfőkapitány megerősítette ezt a BBC Radio Londonnak 2024. február 1-jén adott interjújában (a rádióinterjú már nem hallgatható vissza, de több brit lap is idézte a beszélgetést):

[Hadzhipetkova] járőrözött, és az utcai zenéléssel kapcsolatos panaszok miatt úgy döntött, hogy beleavatkozik az ügybe. És nem kezelte tökéletesen jól... Azt mondtuk: "Igen, elnézést, kicsit félreértettük." ... Ő egy önkéntes, aki minden tőle telhetőt megtesz, és hibázott.

Az 1998-as brit emberi jogi törvény 9. cikkének (2) bekezdése (archiválva itt) garantálja a vallás szabad kinyilvánításához való jogot, bizonyos kivételekkel (fordítás):

A vallás vagy meggyőződés kinyilvánításának szabadságát csak a törvényben megállapított olyan korlátozásoknak lehet alávetni, amelyek a közbiztonság, a közrend, a közegészség, az erkölcs, vagy mások alapvető jogai és szabadságai védelmének érdekében szükségesek egy demokratikus társadalomban.

A törvény sehol sem tiltja a keresztény zene nyilvános előadását.

Ez a történet azért lehet érdekes a magyar kormánypártot támogatók számára, mert a kereszténység Orbán Viktor miniszterelnök retorikájának egyik sarkköve. Orbán már 2013-ban úgy vélte, hogy "a keresztényellenes európai erők állandó kereszttüzében is állunk" politikája miatt (itt archiválva).

Frissítések:

  • 2024-09-02T09:22:36Z 2024-09-02T09:22:36Z
    Frissítés 2024. augusztus 27.: Bekerült a cikkbe a Facebook videó linkje és a Mark Rowley-t idéző cikkek linkjei.

Rólunk

International Fact-Checking Organization Meta Third-Party Fact Checker

A Lead Stories egy tényellenőrző oldal, ami mindig a legfrissebb virális álhírek, félrevezető, megtévesztő vagy pontatlan történetek, videók és képek után kutat.
Talált valamit? Küldje el nekünk!.

A Lead Stories


Legolvasottabb

Legfrissebb

Ossza meg véleményét